Trosky Nebeského paláce dopadly do oceánu, oznámila Čína. Většina stanice shořela v atmosféře

Zbytky vesmírné laboratoře Nebeský palác 1 pravděpodobně kolem pondělních 2:15 SELČ dopadly do vod Tichého oceánu. Vyplývá to z propočtů čínské kosmické agentury, podle které stanice vstoupila do atmosféry severozápadně od ostrova Tahiti. Žádní svědkové ale zprávu zatím nepotvrdili.

Vody Pacifiku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímky Nebeského paláce z týdne před zničením | Foto: Fraunhofer FHR | Zdroj: Fotobanka Profimedia

O dopadu jako první informovala čínská státní média.

Evropská vesmírná agentura: Čínská stanice spadne na Zemi mezi 30. březnem a 2. dubnem

Číst článek

S odvoláním na tamní kosmickou agenturu uvedla, že vesmírná stanice vstoupila do atmosféry zhruba ve dvě hodiny ráno našeho času. Většina z 8,5 tunové laboratoře při sestupu shořela.

Nebeský palác 1 byl ve vesmíru od roku 2011 - poslední tchajkonauti z něj odletěli v červnu 2013.

Stanice Tchien-kung 1 je od roku 1957 padesátým největším objektem, který se nekontrolovatelně zřítil k zemi.

Čína sice původně chystala její kontrolovaný návrat do atmosféry Země, ale to se nepovedlo, protože v březnu 2016 přestala reagovat na pokyny řízení a nakonec přestala fungovat úplně.

Ambiciózní vesmírný program

Původně měla být stanice vyřazena z provozu v roce 2013, ale mise byla opakovaně prodlužována. Díky ní mohli Číňané provádět experimenty, které jsou součástí ambiciózního čínského vesmírného programu. Jeho cílem je umístit na oběžnou dráhu kosmickou stanici se stálou posádkou do roku 2023.

Čínský bulvární list Global Times dnes napsal, že celosvětová pozornost věnovaná návratu stanice Tchien-kung 1 ukazuje, jak zahraničí Číně „závidí“ její vesmírný program. „Je normální, že se kosmické lodě vrací do atmosféry, ale Tchien-kung 1 se dostalo tolik pozornosti částečně proto, že některé západní země se pokouší o mediální humbuk a házení špíny na rychle rostoucí čínský letecký a kosmický průmysl,“ napsal deník.

Model vesmírné stanice Tchien-kung 1, vesmírná loď Shenzhou-9 a třech tchajkonautů (ilustrační foto). | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme