NASA vybrala astronomickou fotografií dne snímek komety Neowisa. Pořídil ho český profesor

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek českého fotografa a matematika Miloslava Druckmüllera z brněnského Vysokého učení technického. Snímek zachycuje kometu Neowise, kterou lze v těchto dnech pozorovat na noční obloze pouhýma očima a patří k nejjasnějším kometám za poslední roky. V sobotu o tom informoval astronom a fotograf Petr Horálek.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kometa Neowise (C/2020 F3) je jednou z nejjasnějších komet nad Českem za poslední roky.

Kometa Neowise (C/2020 F3) je jednou z nejjasnějších komet nad Českem za poslední roky. | Foto: Miloslav Druckmüller | Zdroj: APOD/NASA

„Je to již čtrnáctý snímek pořízený z Česka a jubilejní desátý právě profesora Druckmüllera,“ uvedl Horálek, jehož tvorbu si NASA pro astronomický snímek dne vybrala již několikrát. Například v květnu zabodoval s fotografií zachycující meteorický rej Lyridy.

Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem astronomové Jerry Bonnell a Robert Nemiroff. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy výběr začal, se stal jedním z nejuznávanějších svého druhu po celém světě, uvedl Horálek.

Průvodní texty jsou překládány do 23 jazyků včetně češtiny, o kterou se stará od roku 1999 Josef Chlachula. Na sociálních sítích APOD sledují stovky miliony návštěvníků denně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme