V noci na neděli bude z míst bez světelného znečištění možné pozorovat zvířetníkové světlo

V noci ze soboty na neděli nastane nov, díky kterému nebude Měsíc rušit pozorování takzvaného zvířetníkového světla. Jev bývá v našich zeměpisných šířkách k vidění kolem rovnodenností. Lidé ho ale spatří jen za jasného počasí a v místech bez světelného znečištění. V druhé polovině března se podmínky k pozorování zhorší, lepší budou v dubnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zodiakální světlo nad Sečskou přehradou | Foto: Yuri Beletsky | Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Zvířetníkové nebo zodiakální světlo je sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Částice, s rozměry 0,001 - 0,1 milimetru, pocházejí hlavně z ohonů komet nebo z drcených meteoritů.

Jev získal název kvůli tomu, že jsou tyto částice rozprostřeny zejména v rovině Sluneční soustavy a ekliptiky. Světelný kužel se tak promítá na oblohu do zvířetníkových souhvězdí.

V období kolem jarní rovnodennosti lze u nás zvířetníkové světlo pozorovat po soumraku nad západním obzorem, kolem rovnodennosti podzimní naopak na východě před rozedněním. Jarní rovnodennost nastane 20. března.

„Zvířetníkové světlo je úkaz vyžadující velmi dobré pozorovací podmínky. Ovlivňuje je svit Měsíce, a náš souputník bude v sobotu v novu, tedy nebude pozorování vůbec rušit. Dalším faktorem je průzračnost vzduchu, a tak ti, co bydlí ve vyšší nadmořské výšce, na tom budou lépe," vysvětlil Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Z místa s tmavou oblohou

Suchan upozornil, že v posledních desetiletích narůstá světelné znečištění, zvířetníkové světlo je přitom 70x slabší než přezářená obloha ve velkoměstech.

NASA letos podruhé publikovala fotografii opavské univerzity. Autor ji pořídil u nádrže Seč

Číst článek

„Je tedy třeba vyhledat místo s tmavou oblohou daleko od měst. To při současném uzavření společnosti bude nejsložitější,“ dodal Suchan.

Sám bude jev pozorovat na hvězdárně Astronomického ústavu v Ondřejově.

Suchan také zdůraznil, že nejlepší je vyhlížet zvířetníkové světlo pouhýma očima, člověk tak spatří velkou část oblohy.

„Pokud budete mít letos štěstí a budete mít jasno a tmu, můžete se podívat také na planetu Mars, kterou najdete v prodloužení kužele zvířetníkového světla jako oranžovou ‚hvězdičku‘ blízko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Vlevo od Marsu se nachází podobně oranžová hvězda, tou je ale skutečně hvězda Aldebaran, nejjasnější hvězda v Býku,“ doporučil Suchan.

„A když pozorování zvířetníkového světla teď nevyjde, můžete to zkusit ještě v první polovině dubna. Podmínky se však budou rychle zhoršovat,“ uzavřel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme