Obří teleskop v Číně má problém: zkoumání vesmíru narušují davy dychtivých turistů

Největší radioteleskop světa je velký jako 30 fotbalových hřišť. Vstup k němu je zdarma, ale počet turistů je omezen na 2000 denně - víc k citlivému zařízení nesmí. | Zdroj: Profimedia

Čína postavila největší radioteleskop na světě. Jeho rozměry jsou impozantní a stejné by měly být i jeho výkony. Jenže plán na zkoumání naší galaxie i dalekého kosmu má pořádnou trhlinu. K zařízení, které vědci záměrně stavěli na velice odlehlém místě, totiž začínají proudit davy turistů.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radioteleskopy jsou zařízení, která zkoumají radiové signály z vesmíru. A to nejen ty potenciálně umělé, ale i ty, které vysílají hvězdy a různé vesmírné úkazy.

Čína spustila největší teleskop na světě. Má pátrat po mimozemských civilizacích

Číst článek

A protože celá řada naší současné techniky nějaké radiové signály využívá – třeba mobilní telefony, musí být co nejdál od civilizace. Příkladem může být australská observatoř Parkes, kde dlouhé roky rušila výzkum mikrovlnka zaměstnanců.

Čínský radioteleskop je přitom největší zařízení svého druhu na světě. Své o tom vypovídá už jeho název: jmenuje se FAST, neboli Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope.

Jeho průměr je tedy půl kilometru. Vypadá jako obří kovová mísa uprostřed přírody a je pro diváky určitě impozantní. Druhé největší zařízení stejného druhu je v Portoriku. Má průměr asi 300 metrů a natáčela se u něj bondovka Golden Eye.

Podle statistik, které zveřejenil list South China Morning Post, navštívily čínský radioteleskop za první polovinu letošního roku 4 miliony turistů.

Do konce roku by to pak mohlo být 10 milionů. A to je srovnatelné i s Velkou čínskou zdí. Místní obyvatelé kvůli náporu návštěvníků postavili 46 hotelů a 100 restaurací.

Vědci se proto obávají rušení výzkumu, přestože teleskop je zatím v testovacím provozu. Ve skoro pětkilometrovém okruhu okolo zařízení by se neměly používat mobilní teleofony ani žádná jiná elektronická zařízení. Není však jasné, kolik lidí opatření porušuje.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme