Ruská raketa vynesla na oběžnou dráhu další družice firmy OneWeb. Cílem je internet kdekoli na Zemi

Ruská raketa Sojuz-2.1b s pohonným blokem Fregat vynesly v pondělí na oběžnou dráhu kolem Země z ruského kosmodromu Vostočnyj dalších 36 satelitů společnosti OneWeb, informuje agentura Interfax. Jde již o šestý transport do vesmíru těchto družic, jejichž cílem je vytvořit síť umožňující přístup na internet kdekoli na Zemi.

Vostočnyj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská raketa vynesla na oběžnou dráhu dalších 36 družic společnosti OneWeb | Zdroj: Reuters

Raketa opustila startovací rampu v 00.14 našeho času. Posléze se od ní oddělil blok Fregat, který vypouštěl satelity na stanovené orbity.

VIDEO: Na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazili noví astronauti. Dopravila je loď společnosti SpaceX

Číst článek

Byl to třetí odlet satelitů budované sítě společnosti OneWeb z nového ruského kosmodromu Vostočnyj a také o druhý letošní start z tohoto vesmírného střediska na Dálném východě. Předchozí várku 36 družic OneWeb vynesla na oběžnou dráhu odsud raketa Sojuz-2.1b v březnu.

Společnost OneWeb, která sídlí v Londýně, ale pobočky má i v USA, hodlá podle agentury Interfax vyslat na orbitu 1980 družic. Asi 900 z nich mají být satelity první generace a přibližně 1000 aparátů druhé generace.

Cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. S pondělním letem už bude mít kolem Země 182 aparátů. Provoz sítě by společnost chtěla zahájit ještě letos.

Konkurentem projektu OneWeb je program Starlink americké společnosti SpaceX. Jde o širokou satelitní síť určenou rovněž k zajištění vysokorychlostního přístupu na web z kteréhokoli místa na Zemi. Již 23. sérii 60 satelitů tohoto projektu vynesla raketa Falcon 9 v březnu a kolem Země nyní krouží přes 1300 těchto družic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme