Ke Slunci se vydá nový průzkumník. Americkou sondu Parker Solar Probe čekají poslední testy

Do amerického Mysu Caneveral v sobotu dorazí nová sonda určená ke zkoumání Slunce. Parker Solar Probe čekají poslední testy před startem, který se má podle plánu uskutečnit na přelomu července a srpna. Unikátní projekt v budoucnu pomůže lépe porozumět Slunci a jeho záření.

Mys Caneveral (Florida) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová sonda určená ke zkoumání slunce Parker Solar Probe

Nová sonda určená ke zkoumání slunce Parker Solar Probe | Foto: JHU APL | Zdroj: NASA

Vědci s bílými plášti a ochrannými čepicemi se v laboratořích Goddardova vesmírného leteckého centra v americkém Marylandu rojili okolo asi tři metry vysoké sondy a připravovali ji na její poslední cestu na zemi před startem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do amerického Mysu Caneveral dnes dorazí nová sonda určená ke zkoumání slunce

„Má speciální na míru vyrobený přepravní kontejner, ve kterém doputuje až do Kennedyho vesmírné centra na Floridě. Tam pak bude několik měsíců čekat, než ji připneme na vršek Delta 4 Heavy. Další zastávka bude vesmír,“ říká Nicky Foxová, jedna z vědkyň, která se na vývoji sondy podílí.

140 000 000 km

Parker Solar Probe čeká víc než 140 milionů kilometrů dlouhá cesta až ke Slunci, na které ji čeká mnoho nástrah.

„Poletíme prostorem, kam jsme se ještě nikdy nedostali. A každé pozorování, které nás čeká, představuje potenciální objev. Jsem si téměř jistý, že nám sonda Solar Probe pomůže pochopit úplně nové úkazy, o kterých zatím nic nevíme. A to je pro nás opravdu hodně vzrušující,“ říká další člen týmu Nour Raouafi. 

Za vývoj, stavbu a vynesení družice do kosmu NASA zaplatí v přepočtu víc než třicet miliard korun. Vědci ale věří, že to bude stát za to. Parker Solar Probe bude mít za úkol mimo jiné zjistit to, proč je sluneční korona teplejší než povrch hvězdy. Přitom ji čekají teploty přes 1300 stupňů.

'Jsem v pořádku'

„Pokaždé, když se přiblížíme ke Slunci, bude následovat časový úsek, při kterém se sondou nebudeme moci komunikovat. Bude muset fungovat v automatickém režimu. Všechno bude na ní a my budeme muset několik dní počkat. Takže v tuto dobu to bude kritická situace. Budu čekat na to, až přijde zpráva: Jsem Parker Solar Probe a jsem v pořádku,“ říká Raouafi.

Složité podmínky jsou i jedním z důvodů, proč podobná mise nevznikla dřív, přibližuje Astrofyzička Nicholeen Viallová: „Chtěli jsme sondu Parker Solar Probe vytvořit už dávno, ale technologické možnosti to dlouho nedovolily. Musel se vytvořit speciální štít z uhlíkových kompozitů, který dokáže ochránit sondu i veškeré vybavení. Jeden z přístrojů měří přímo sluneční koronu neboli sluneční atmosféru.“

Parker Solar Probe nejdřív sedmkrát obkrouží Venuši, v roce 2024 pak dorazí na orbitu Slunce. Tam jí čeká 24 obletů, přičemž každý další bude bližší.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme