OBRAZEM: Noční oblohu rozzářily Perseidy. K pozorování byly ideální podmínky

V noci z neděle na pondělí vyvrcholil nejznámější meteorický roj Perseidy. Od půlnoci do čtvrté hodiny ranní bylo možné vidět v průměru 70 meteorů za hodinu. Navíc byly ideální pozorovací podmínky, Měsíc byl v sobotu v novu, a nerušil tak svým svitem sledování meteorů. Obloha nabídla i pohled na čtyři nejjasnější planety Sluneční soustavy.

Noční obloha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První meteory bývají zpravidla pozorovatelné od 17. července, vrchol nastává před polovinou srpna. Pro sledování meteorů astronomové doporučují místo vzdálené desítky kilometrů daleko od měst, s výhledem do všech stran. Dalekohled není potřeba, meteory se objevují náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na to, aby je bylo možné spatřit okem.

Až 70 meteorů za hodinu. Noc z neděle na pondělí bude nejlepší na pozorování Perseid

Číst článek

Perseidy mají svůj název od souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají. Ve skutečnosti jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992.

Částečky menší než zrnka písku vstupují do atmosféry rychlostí až 59 kilometrů za sekundu a shoří dříve, než mohou dopadnout na povrch Země. Při průletu atmosférou se jasně rozzáří, takže vypadají jako „padající hvězdy“.

První zmínky o meteorickém roji pochází z 3. století, kdy si jich lidé všimli krátce po umučení svatého Vavřince. Proto se jim někdy také přezdívá Slzy svatého Vavřince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme