Až 70 meteorů za hodinu. Noc z neděle na pondělí bude nejlepší na pozorování Perseid

V noci z neděle na pondělí můžou lidé dobře vidět roj Perseid. V době mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude vidět až 70 meteorů za hodinu. Není potřeba ani dalekohled, Perseidy jsou dobře vidět pouhým okem. Svůj název dostaly od souhvězdí Perseus, od kterého zdánlivě vylétají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Perseidy (ilustrační foto) | Foto: Siarakduz | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Perseidy budou dobře viditelné i díky tomu, že měsíc vstoupí 11. srpna do fáze novu a nebude tak rušit pozorování meteorů svým svitem.

„Maximum meteorického roje Perseidy připadá na druhou hodinu v pondělí, to znamená na noc z neděle na pondělí. A to také bude největší počet meteorů, ale neznamená to, že jenom tuto noc bude možné Perseidy pozorovat. Ony jsou v činnosti už od 17. července a dokonce až do 24. srpna. Akorát ty počty jsou menší a menší,“ řekl Radiožurnálu Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

 Ideálním místem pro pozorování je vyvýšené místo v přírodě, protože Perseidy je vidět po celé obloze. Vhodné je taky být mimo dosah osvětlení z měst a obcí.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme