Po Marsu jezdí už 5 let. Sonda Curiosity by rudou planetu mohla zkoumat až do roku 2026

Na povrchu Marsu přistála přesně před pěti lety pojízdná laboratoř Curiosity. Šestikolové vozítko je zatím nejdokonalejším zařízením, které se na rudou planetu vypravilo. Na Zemi už poslalo řadu důležitých údajů a kvalitní fotografie Marsu. Na rudém povrchu zkoumá například dávné sladkovodní jezero. A zjistilo také, že na Marsu skutečně mohly být podmínky pro vznik života.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozítko Curiosity na Marsu | Zdroj: NASA

Sonda pod názvem Curiosity, v překladu Zvídavost, odstartovala z východního pobřeží americké Floridy 26. listopadu 2011. Šestikolové vozítko mělo plánovanou životnost dva roky, teď už po Marsu jezdí pět let. A povrch rudé planety bude zřejmě ještě pár roků zkoumat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sonda Curiosity přistála před pěti lety na Marsu. Rudý povrch může zkoumat až do roku 2026, říká odborník na kosmonautiku Pavel Toufar

„Je ve velmi dobré kondici. Energii získává z radioizotopového generátoru, který má odhadovanou životnost 14 let, tak by mohla na Marsu účinně pracovat až do roku 2026,“ popisuje pro Radiožurnál publicista a odborník na kosmonautiku Pavel Toufar.

„Pokud se ale nestane něco s podvozkem, protože na pláštích podvozkových kol se totiž objevily trhliny. Volí se ale trochu bezpečnější terén, tak to vypadá, že by to mohla překonat,“ doplňuje.

Američané za projekt zaplatili v přepočtu přes 50 miliard korun. Už zhruba rok po přistání na Marsu přinesla sonda Curiosity výsledky, které se od ní očekávaly. Důležité údaje a kvalitní fotografie ale posílá dál.

„Dnes víme, že jezdí po dně dávného jezera sladké vody. A že chemické sloučeniny naznačují, že tam skutečně mohly být podmínky pro vznik života,“ vyjmenovává úspěchy pojízdné laboratoře český odborník na kosmonautiku.

Aplikace o Marsu

Mars Trek poskytuje vizualizace rudé planety. Je vytvořená pomocí údajů získaných v průběhu padesátiletého výzkumu NASA.

Experience Curiosity umožňuje cestovat po Marsu společně s roverem Curiosity. Program simuluje Mars v trojrozměrném pohledu na základě dat, která na Zemi odeslalo vozítko Curiosity a také družice kroužící kolem Marsu.

Vozítko Curiosity ale není důležité jen pro vědce, ale i pro širokou veřejnost.

„Velmi inspiruje mladé lidi, aby se vraceli k přírodním vědám, fyzice a biologii,“ vysvětluje Toufar.

„Mohou si díky stránkám NASA prohlížet 3D simulace pohybu nebo třeba mohou třeba na Mars poslat elektronickou pohlednici. Mohou, ale to už je složitější, sestavovat z fotografií panoramata,“ uzavírá odborník na kosmonautiku.

Sonda kromě sběru důkazů o možných životních formách podle vědců připravuje také základní podmínky pro návštěvu člověka.

Tomáš Fiala, Václav Jabůrek, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme