Oblohu nad Českem rozsvětlují noční svítící oblaka. ‚Dodnes není jasné, o co přesně jde,‘ říká astronom
Letní slunovrat přináší nad Českem i zajímavou podívanou na noční obloze. Vysoko nad běžnou oblačností – ve výšce 80 až 85 kilometrů – vznikají takzvaná noční svítící oblaka. „Dodnes není jisté, co to přesně je, ale předpokládá se, že to jsou ledové krystalky, možná i prachová zrna obalená ledem,“ říká astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky pro server iROZHLAS.cz.
Právě v červnu a červenci jsou z Česka dobře pozorovatelné polární mezosférické oblaky. Vznikají v části atmosféry, téměř na hranici vesmíru, kde teplota padá až k minus 130 stupňům Celsia a jde tak o nejchladnější místa ovzduší.
Teploty na Moravě překročí hranici 31 stupňů Celsia. Požáry hrozí až do pátku, varovali meteorologové
Číst článek
„Mnoho o nich nevíme, letadla tam nedoletí, družice jsou zase moc vysoko. Fyzikální data proto byla sebrána pouze z průletů raket,“ uvedl Suchan o částečkách, které jsou až o 70 kilometrů výše než běžná oblačnost.
Dobrý výhled na sever
Zajímavý úkaz je vidět pouze v období letního slunovratu v noci - hodinu a půl po západu nebo před východem slunce. V tu dobu totiž svítící oblaka stále ze šikma osvětluje slunce.
Osvětlená obloha je okem nejlépe k vidění v místech s malým světelným znečištěním a s dobrým výhledem na sever. „Vyskytuje se nejčastěji těsně nad obzorem. Vypadá to jako stříbrná pavučinka. Česká republika patří k nejjižnějším místům, odkud se dá pozorovat,“ popsal astronom.
„Statistika sice říká, že poslední léta přibývají, ač nevíme přesně proč. Není to ale záruka, že každou noc budou vidět, záleží to totiž na podmínkách, které nejsou do dneška přesně stanovené,“ dodal.