Zemi zřejmě zasáhne silná magnetická bouře. Vidět může být polární záře na místech, kde to není obvyklé

Měnící se magnetické pole může rušit spojení a také elektromagnetickou indukcí vyvolat elektrické proudy i tam, kde bychom to nečekali. | Foto: Kamila Štichová | Zdroj: Český rozhlas

Na Zemi má v pátek dorazit silná magnetická bouře ze Slunce, upozorňují předpovědi amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru. Podle vědců může vypadávat spojení se satelitní navigací. Výpadky mohou postihnout také některé druhy radiových spojení nebo zbrzdit satelity na nejnižších oběžných drahách. A na obloze může být dokonce vidět polární záře i v místech, kde běžně k vidění není.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční bouře se podle vědců dá předpovídat jen několik dní dopředu, a to podle pozorování slunečních erupcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek v audiozáznamu

Záření z erupce k nám doletí za několik minut. Proudy částic, tedy geomagnetická bouře, jsou pomalejší a trvá jim to někdy i několik dní. Jsou ale různě rychlé a jedna může dohonit druhou. Podle vědců se to těžko předpovídá, proto tomu říkají vesmírné počasí. 

Když částice ze Slunce dorazí k Zemi, jsou elektricky nabité a mohou působit na zemské magnetické pole – podle toho, jak rychle a pod jakým úhlem se přiblíží.

Měnící se magnetické pole může rušit spojení a také elektromagnetickou indukcí vyvolat elektrické proudy i tam, kde bychom to nečekali. 

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme