VIDEO: Polární záře z vesmíru. Zelený světelný úkaz natočil astronaut z Mezinárodní vesmírné stanice

Polární záře patří mezi nejpopulárnější světelné úkazy na Zemi. Lidé v polárních oblastech mnohdy vzhlížejí k nebi, aby ji zachytili pouhým okem nebo objektivem. Tentokrát ale astronaut na Mezinárodní vesmírné stanici Thomas Pesquet nabízí jiný pohled na vlnící se zelený světlený závoj.

Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Video polární záře natočené z Mezinárodní vesmírné stanice, které zveřejnil francouzský astronaut Pesquet v úterý na svém twitteru, trvá déle než minutu. Na záběrech je vidět takzvaná aurora australis, tedy jižní záře, která se objevuje okolo jižního pólu.

Česká fotografie slaví úspěch, NASA ocenila Horálkův snímek komety Neowise

Číst článek

Pesquet již minulý čtvrtek světu ukázal fotografii zeleného světelného jevu s modrými nádechy. „Modrá polární záře! Co dál, matko přírodo?“ připsal k tomu na svém twitteru.

Polární záře vzniká nejčastěji v horních vrstvách atmosféry, kam magnetické pole Země vtahuje nabité částice – především elektrony –.nbvcxy\ které pocházejí ze slunečního větru. Při jejich srážkách s molekulami vzduchu se uvolňuje světelné záření.

Pesquet, který zastupuje Evropskou kosmickou agenturu, je na Mezinárodní vesmírné stanici od konce letošního dubna. Spolu se třemi kolegy přiletěl vesmírnou lodí Crew Dragon Endeavour soukromé společnosti SpaceX. Ve vesmíru má strávit celkem šest měsíců.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme