Petřínské oko do vesmíru slaví. Štefánikova hvězdárna otevřela před 90 lety

Před devadesáti lety, v neděli 24. června 1928, byla v Praze na Petříně otevřena Štefánikova hvězdárna. Tehdy stála na samém okraji města, dnes je prakticky v jeho centru. Pozorovat Slunce, Měsíc a další planety sem přijde každoročně až čtyřicet tisíc lidí. Prohlídku hvězdárny absolvovala i reportérka Radiožurnálu, a to ve společnosti vedoucího Tomáše Prosecký.

Reportáž Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Co je tady stabilně, je nejrozsáhlejší muzeum meteoritů. Ale odkud je konkrétně tenhle? To se přiznám, že nevím,“ krčí rameny vedoucí Štefánikovy hvězdárny Tomáš Prosecký. 

Místo pro vědu

Budova hvězdárny stojí na Petříně už devadesát let. Tehdejší Česká astronomická společnost o její stavbu usilovala proto, aby měla k dispozici místo vhodné k vědecké práci a její popularizaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štefánikově hvězdárně je devadesát. Popřát jí přišla i reportérka Radiožurnálu.

„Cílem bylo vybudovat hvězdárnu přístupnou široké veřejnosti,“ říká Radiožurnálu ředitel Hvězdárny a planetária Praha Jakub Rozehnal. 

Hvězdárna nese jméno československého politika a letce Milana Rastislava Štefánika. „Štefánik byl vystudovaný astronom. Měl doktorát z astronomie,“ připomíná Rozehnal. 

Ale to už nás čekají schody vzhůru. „Dostoupáme do prvního patra ke stálejším expozicím. Jsou tam například optické lavice, kde si můžete poskládat různé typy dalekohledů,“ slibuje Tomáš Prosecký.

A vysvětluje: „Najdete tu jednotlivé typy čoček. Teď je tam mikroskop, ale kdybych to vyměnil za tohle, dostanu Galileův dalekohled neboli klasické divadelní kukátko." 

Kolik lidí touží po hvězdách?

Štefánikova hvězdárna byla postavená se zamýšlenou kapacitou čtyři tisíce návštěvníků ročně, v posledních letech jich ale chodí i desetkrát tolik. Otevírací doba je kolem 2000 hodin ročně. 

„Zhruba třetinu návštěvníků tvoří školní výpravy, pro které tu máme výukové programy spojené s pozorováním,“ upřesňuje Jakub Rozehnal. 

A zase schody! „Vítejte v hlavní kupoli Štefánikovy hvězdárny,“ ukazuje Prosecký. “Tady najdete ten nejstarší dalekohled. Pro pozorování Měsíce je výborný, na povrchu díky němu můžeme rozlišit detaily v rozměru kilometru až dvou." 

Hvězdáren je v Česku podle Jakuba Rozehnala asi dvacet. A kromě nich u nás najdeme ještě zhruba deset planetárií. 

Lucie Kocurová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme