Přežívá i noční mrazy. Japonská sonda SLIM funguje déle, než se čekalo. Odolává až mínus 130 stupňům

Japonská sonda SLIM, která v druhé polovině ledna přistála na Měsíci, stále funguje. Přečkala již třetí lunární noc, ačkoli nebyla navržena tak, aby noční teploty na Měsíci sahající až k minus 130 stupňům Celsia snesla, uvedla ve středu japonská vesmírná agentura JAXA.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Sonda SLIM si stále zachovává své hlavní funkce,“ sdělila JAXA, která potvrdila obnovu spojení se sondou po třetí lunární noci, jež trvá zhruba dva pozemské týdny. Sonda také poslala na Zemi nový snímek, který japonská vesmírná agentura zveřejnila na síti X.

„Budeme nadále stav sondy pečlivě sledovat a prověříme, u kterých součástek hrozí největší zhoršení stavu,“ dodala JAXA.

Mise splněna. Expedice úpických astronomů pořídila v USA snímky koróny při zatmění Slunce

Číst článek

Japonsko se lednovým přistáním stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na Měsíc. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle, což podle expertů představovalo bezprecedentní stupeň přesnosti.

SLIM se ale při tvrdším dosednutí na měsíční povrch převrátil a jeho solární panely se dostaly do špatné pozice vůči Slunci.

Díky změně úhlu slunečního svitu se po více než týdnu SLIM probudil k životu. Modul, který přistál v kráteru Shioli v měsíčním moři Mare Nectaris na přivrácené straně Měsíce, následně pokračoval v průzkumu měsíčního povrchu. V únoru přečkal svou první lunární noc, v březnu pak i druhou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme