Problémy lodi Starliner přetrvávají, další pokus o start nevyšel. Inženýři potřebují víc času

Společnost Boeing a americká vesmírná agentura NASA ve středu kvůli závadě opět odložily plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle vyjádření NASA jsou na vině přetrvávající problémy s indikátorem polohy ventilů na motorech vesmírné lodi. Agentura přitom neupřesnila, kdy bude následovat další pokus o start.

Mys Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická loď CST-100 Starliner, jejíž odlet společnost Boeing a NASA znovu odložila, tentokrát kvůli závadě | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

NASA a Boeing se snažili různými způsoby přijít na to, proč loď nefunguje tak, jak by měla, nicméně na důvod přetrvávajícího problému zatím nepřišli. „Týmy inženýrů vyloučily řadu možných příčin, včetně těch softwarových, ale je zapotřebí více času na dokončení posudku,“ uvedla NASA.

Boeing proto loď deaktivuje a celá raketa zřejmě již zítra zamíří zpátky do vertikální „garáže“ (VIF) nedaleko odpalovací plochy, kde ji inženýři budou moci lépe prozkoumat.

Starliner má v rámci testovací mise dopravit náklad na orbitální komplex a zhruba o necelý týden později přistát zpátky na Zemi. Středeční plánovaný let měl být již druhým pokusem.

Chyby v softwaru

První test této kosmické lodi v prosinci 2019 s předpokládaným přistáním na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) se nezdařil. Loď se nedokázala dostat na stanovenou oběžnou dráhu, a nemohla se proto ke stanici přiblížit.

Kosmická loď Starliner opět neodstartovala. Kontroly po bouřích objevily závadu v pohonném systému

Číst článek

O dva dny později alespoň zdárně přistála v poušti v Novém Mexiku. Neúspěch podle sdělení společnosti způsobily chyby v softwaru.

Start nynějšího letu byl poprvé odložen už v pátek kvůli problémům na Mezinárodní vesmírné stanici, u níž o den dříve zakotvil ruský víceúčelový modul Nauka. Jeho motory se totiž po napojení nečekaně spustily a vychýlily celý orbitální komplex z jeho normální letové polohy na nejméně 45 minut.

Poté, co byly aktivovány motory jiného modulu na stanici, se podařilo původní polohu obnovit a incident zřejmě nezpůsobil žádné škody.

Inženýři start CST-100 Starliner odložili podruhé v pondělí právě kvůli vadným indikátorům ventilů a naplánovali náhradní start na středu, ten se nicméně nezdařil ze stejného důvodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme