Projděte si Mezinárodní vesmírnou stanici. Díky Street View k tomu stačí počítač

Toužili jste někdy po tom podívat se na palubu skutečné vesmírné lodě? Tak teď máte jedinečnou příležitost. Díky aplikaci Google Street View si odteď můžete prohlédnout nejen ulice měst, ale i Mezinárodní vesmírnou stanici. Stačit k tomu bude jen počítač a připojení na internet.

Mys Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice. | Zdroj: Pixabay

Francouzský kosmonaut Thomas Pesquet strávil ve vesmíru 196 dní. Za tu dobu prováděl nejen vědecké pokusy, ale taky hodně fotil a natáčel. Jeho snímky měly velký úspěch na sociálních sítích. Díky nim se ale taky podařilo vytvořit virtuální prohlídku mezinárodní vesmírné stanice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako vyhledávat adresy nebo nové trasy. Google do své nabídky přidal prohlídku vesmírné stanice. Téma pro Martina Baluchu

„Zmapovali jsme vlastně celý svět. Chtěli jsme to ještě překonat, a tak jsme si řekli proč ne vesmír,“ popisoval Matthew Potter ze služby Google Street View.

Mezinárodní vesmírná stanice se skládá z 15 modulů a do všech se nově můžete podívat. Mapování takového prostředí bylo velmi složité. Jednak proto, že na to bylo velmi málo času a pak se v těchto místech neustále pohybují kosmonauti.

Svět očima astronauta. Jak vypadá vesmírná odysea v roce 2017?

Číst článek

Vše navíc komplikoval stav bez tíže. Přesto byl Thomas Pesquet s výsledkem velmi spokojený. „Jsem nadšený, že se podařilo dostat Google street view na palubu mezinárodní vesmírné stanice. Bude to úžasná zkušenost pro každého, kdo se s námi chce proletět a zažít ten neuvěřitelný pocit být ve vesmíru.“

Díky nové službě se teď každý může podívat do prostředí, které obklopuje astronauty. K vidění je třeba ložnice nebo místa, kam kosmonauti odkládají skafandry.

Pokud vás zajímají podrobnosti o těchto místech, je možné rozkliknout menší tečku a přečíst si další informace. Dozvíte se tak například, jak kosmonauti provádějí hygienu.

V New Yorku vydražili taštičku z vesmíru. Neil Armstrong do ní ukládal měsíčný prach

Číst článek

„Máme spoustu ubrousků, jako jsou ty, které používají novorozenci. Ty si navlhčíme a přesně tak provádíme hygienu. Jsme sice čistí ale i tak se těším na skutečnou sprchu,“ vysvětloval Thomas Pesquet v jednom ze svých videí, když byl ještě na palubě mezinárodní vesmírné stanice.

Devětatřicetiletý letý Francouz ve vesmíru skutečně nezahálel - sportoval, odpovídal na otázky studentů, ale taky si třeba zahrál na saxofon. Podle francouzského deníku Le Parisien bylo k vytvoření virtuální prohlídky potřeba 1700 snímků, ze kterých pak vzniklo asi 70 panoramatických záběrů.

Podívejte se, jak Thomas Pesquet zachytil svět:

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme