Z 3D tiskárny mířila k oběžné dráze. Vesmírná raketa Terran odstartovala z Mysu Canaveral

První vesmírná raketa vyrobená převážně na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech. Kvůli potížím s druhým stupněm se jí ale nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy. Uvedla to agentura AFP a televize CNN.

Tento článek je více než rok starý.

Mys Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa vůbec poprvé odstartovala ve středu před půlnocí místního času, tedy ve čtvrtek brzy ráno našeho času. „Zlom vaz a bav se,“ zaznělo pár sekund před startem. Několik předchozích startů muselo být odloženo.

Vědci nalezli důkaz o sopečné činnosti na Venuši. Zjištění může přispět k chápání budoucnosti Země

Číst článek

„Kosmická raketa vyrobená 3D tiskem je revoluční nápad i technologie. V podstatě do stroje na jedné straně nasypete materiál a na straně druhé vám za 60 dní vyjede funkční raketa,“ popsal začátkem března pro Radiožurnál kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl.

Americký start-up Relativity Space chtěl dokázat, že náročný start a let do vesmíru vydrží i netradičně vyrobená raketa.

Zároveň chtěla společnost posbírat co největší objem dat pro další vývoj raket, které by byly levnější a snáze vyrobitelné.

„Jedna raketa bude jako druhá, takže bude snazší testování. A postupem času čím více jich vyrobíte, tím více vám jednotková cena poklesne. Takže to bude znamenat i zlevnění dopravy nákladu na oběžnou dráhu,“ poznamenal Přibyl.

Družicové megakonstelace typu Starlink způsobují světelné znečištění, tvrdí vědci. Chtějí jejich zákaz

Číst článek

„Když chce někdo vynést cokoli do vesmíru, musí si objednat raketu dva nebo tři roky dopředu. Ta se teprve začne dlouho dopředu vyrábět. Tady vám stačí zatáhnout za páčku a raketu máte za dva měsíce k dispozici,“ doplnil.

Raketa Terran 1, která byla vysoká 33,5 metru a měla průměr něco přes dva metry, byla vytvořena na 3D tiskárně z 85 procent. V budoucnu by Relativity Space chtěla tisknout až 95 procent součástek. Na 3D tiskárně vznikly i motory rakety, v prvním stupni jich bylo devět, ve druhém jeden. Motory poháněla směs kapalného kyslíku a zkapalněného zemního plynu.

Tato první mise rakety Terran 1 byla čistě zkušební. Na nízkou oběžnou dráhu by sice měla zvládnout vynést až 1250 kilogramů nákladu. Konkrétně tahle raketa ale žádný náklad nevezla.

Relativity Space už pracuje na vývoji další generace téhle rakety. Terran R má být větší a oba její stupně by už měly být znovupoužitelné.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme