Sonda Parker se vydá prozkoumat Slunce. Má se dostat desetkrát blíž, než obíhá Merkur

Raketa Delta IV vynese v sobotu ráno do vesmíru sondu Parker. Agentura NASA chce s její pomocí zkoumat nejbližší okolí Slunce. Sonda Parker se k povrchu hvězdy přiblíží na vzdálenost šesti milionů kilometrů, což je desetkrát blíže, než obíhá planeta Merkur.

Florida Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Delta IV vynese do vesmíru sondu Parker. | Foto: NASA | Zdroj: Reuters

„To je právě to unikátní. Ona bude prolétat skrz koronu, což je taková atmosféra Slunce, kde jsou obrovské teploty. Proto musí být chráněná tepelným štítem. Ještě žádná sonda nic podobného nezažila, takže se vydáváme někam, kde jsme ještě nikdy nebyli,“ řekl publicista Dušan Majer.

NASA se chystá vypustit sondu ke Slunci. Má vysvětlit rozdíly teplot mezi povrchem a korónou hvězdy

Číst článek

Zařízení chrání tlustý uhlíkový štít. Zatímco venku budou teploty přesahovat tisíc stupňů Celsia, uvnitř zůstane kolem třiceti.

Sonda Parker má provést 24 oběhů kolem Slunce a zkoumat bude třeba toky energií. NASA chce zjistit, proč je povrch hvězdy mnohem chladnější než její okolí. K samotnému Slunci se pak Parker nejvíce přiblíží v roce 2024.

Zařízení nese jméno amerického astrofyzika Eugena Parkera. Je to poprvé, co NASA podobný stroj nazvala po žijícím vědci. Sám Parker to označil za mimořádnou poctu.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme