V posádce vesmírné lodi Crew Dragon bude na podzim Ruska. Roskosmos a NASA se dohodli na spolupráci

Ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že uzavřela s americkým úřadem pro letectví a vesmír NASA dohodu o letech integrovaných posádek na palubě amerických a ruských kosmických lodí, informovala v pátek tisková agentura TASS. Kosmonautka Anna Kikinová se díky dohodě stane první ruskou členkou posádky americké vesmírné lodi Crew Dragon, která má do vesmíru opět zamířit letos na podzim.

Moskva/Washington, D.C. Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NASA a společnost Axiom Space společně odstartovaly první soukromou misi na Mezinárodní vesmírnou stanici

Roskosmos v prohlášení podle TASS uvedl, že dohoda je v souladu s ruskými a americkými zájmy (ilustrační foto) | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

Roskosmos v prohlášení podle TASS uvedl, že dohoda je v souladu s ruskými a americkými zájmy a pomůže rozvoji spolupráce na Mezinárodní vesmírné stanici, stejně jako i efektivitě projektů zaměřených na zkoumání vesmíru za mírovými účely.

Změna ve vedení ruské vesmírné agentury: Putin odvolal Rogozina a dosadil vicepremiéra vlády

Číst článek

„Cílem dohody je, aby v případě mimořádné situace související se zrušením nebo významným odložením startu ruské nebo americké vesmírné lodi byla na Mezinárodní vesmírné stanici zajištěna přítomnost alespoň jednoho kosmonauta Roskosmosu a jednoho astronauta NASA,“ upřesnil Roskosmos.

Ruský prezident Vladimir Putinv pátek odvolal šéfa Roskosmosu Dmitrije Rogozina, který v poslední době v souvislosti s protiruskými sankcemi vyvolanými válkou na Ukrajině adresoval Západu sérii výhrůžek týkajících se vesmírné spolupráce.

Šéf Kremlu do čela vesmírné agentury jmenoval dosavadního vicepremiéra Jurije Borisova

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme