Ruská raketa vynesla do vesmíru 36 satelitů firmy OneWeb. Mají rozšířit internetové pokrytí na Zemi

Dalších 36 satelitů společnosti OneWeb, která plánuje vytvořit síť umožňující přístup na internet kdekoli na Zemi, vynesla v pátek na oběžnou dráhu z kosmodromu Vostočnyj ruská raketa Sojuz-2.1b. Zatímco prvních šest družic budovaného systému odletělo do vesmíru loni v únoru z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně, další dvě sady po 34 aparátech OneWeb vynesly Sojuzy letos v únoru a březnu z Bajkonuru v Kazachstánu.

Vostočnyj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa odstartovala z kosmodromu Vostočnyj | Foto: Roscosmos | Zdroj: Reuters

Raketa podle plánu opustila startovací rampu ve 13.26 SEČ. Šlo o první odlet satelitů budované sítě společnosti OneWeb z nového ruského kosmodromu Vostočnyj, ale také o úplně první čistě komerční start z tohoto vesmírného areálu na Dálném východě. Předchozích pět letů z Vostočného se týkalo ruského federálního vesmírného programu.

Čínská sonda se vzorky z Měsíce opustila oběžnou dráhu a zahájila cestu zpět k Zemi

Číst článek

Společnost OneWeb, jejíž sídlo je v Londýně, ale odbočky i v USA, má v úmyslu vytvořit síť přibližně 650 družic. Jejím cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoliv místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu.

Tempo budování systému se zbrzdilo na jaře kvůli finančním potížím, které se vyřešily s příchodem nového majitele. Od pátku tak bude mít OneWeb kolem Země 110 satelitů. Provoz sítě chtěla společnost zahájit už v příštím roce.

Konkurentem projektu OneWeb je program Starlink americké společnosti SpaceX. Jde o širokou satelitní síť určenou rovněž k zajištění vysokorychlostního přístupu na web z kteréhokoli místa na Zemi. Tvořit ji má celkem až 12 000 družic, nyní jich je kolem planety zatím přes 950.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme