Země má 11 nových umělých družic. Na oběžnou dráhu vynesla ruská raketa Sojuz

Ruská raketa Sojuz 2.1a úspěšně vynesla do kosmu 11 družic. Odstartovala ve čtvrtek ráno krátce po třetí hodině našeho času z ruského kosmodromu Vostočnyj. Společnost Roskosmos tak napravila neúspěšnou misi z listopadu.

Vostočnyj (Rusko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start jedné z předchozích raket Sojuz z Bajkonuru | Foto: Sergei Savostyanov/TASS | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Raketa Sojuz před dvěma měsíci v pořádku odstartovala, horní část s vynášenými družicemi pak ale spadla do Atlantiku. Následné vyšetřování ukázalo, že raketa byla špatně naprogramovaná a myslela si, že startuje z jiného kosmodromu.

Novozélandská firma vyslala do vesmíru obří 'disko kouli'. Astronomům brání ve výhledu

Číst článek

Start dalšího Sojuzu s označením 2.1a naplánovaný na prosinec proto ruská kosmická agentura odložila.

Raketě se teď podařilo na oběžnou dráhu vynést dva ruské, čtyři americké a pět německých satelitů. Jeden z nich vyvinula společně s Němci také česká firma. Jejich družice mají zajišťovat lepší komunikaci už obíhajících satelitů mezi sebou i se základnami na zemi.

Spojené státy vyslaly čtyři družice LEMUR k monitorování pohybu lodí na moři a Rusko dva satelity k předpovídání počasí a klimatických změn.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme