Rusko se za dva roky stáhne z Mezinárodní vesmírné stanice. Chce si vybudovat vlastní

Rusko se po roce 2024 stáhne z projektu Mezinárodní vesmírné stanice. Při jednání s prezidentem Vladimirem Putinem to oznámil nový šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov, informovala agentura Interfax. Rusko chce podle něj vybudovat vlastní orbitální stanici. Americké ministerstvo zahraničí oznámení označilo za politováníhodné. Vesmírná agentura NASA uvedla, že oficiální zpráva o ruském odstoupení od mezinárodního projektu nepřišla.

Moskva (Aktualizováno: 23:32 26. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Země a Mezinárodní vesmírná stanice

Země a Mezinárodní vesmírná stanice | Zdroj: Profimedia

„Samozřejmě budeme plnit všechny naše závazky vůči našim partnerům, ale rozhodnutí o odchodu z této stanice po roce 2024 bylo přijato,“ řekl šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Jurij Borisov. „Myslím, že do té doby začneme vytvářet ruskou orbitální stanici,“ dodal.

Vybudování ruské orbitální stanice bude podle něj hlavní prioritou Roskosmosu v oblasti pilotované kosmonautiky.

V posádce vesmírné lodi Crew Dragon bude na podzim Ruska. Roskosmos a NASA se dohodli na spolupráci

Číst článek

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý na dotaz agentury TASS řekl, že rozhodnutí odstoupit z projektu Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2024 bylo přijato už dříve.

Borisovovo prohlášení podle agentury AP potvrdilo předchozí vyjádření ruských představitelů o záměrech Moskvy opustit Mezinárodní vesmírnou stanici po tomto roce.

Borisov stanul v čele ruské vesmírné agentury v polovině července, kdy vystřídal Dmitrije Rogozina. Do té doby Borisov zastával funkci vicepremiéra a věnoval se otázkám vesmíru a vojensko-průmyslových komplexů.

Ruské rozhodnutí odejít z Mezinárodní vesmírné stanice přichází v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Navzdory rozkolu se však vesmírná agentura NASA a Roskosmos začátkem měsíce dohodly na pokračování společných letů na stanici, poznamenala AP.

Politováníhodný vývoj

„Je to politováníhodný vývoj, vzhledem k důležité vědecké práci vykonávané na Mezinárodní vesmírné stanici, drahocenné profesionální spolupráci, kterou naše vesmírné agentury během let udržovaly a především vzhledem k naší obnovené dohodě o spolupráci na vesmírných letech,“ reagoval na výroky z Moskvy mluvčí americké diplomacie Ned Price.

Na vesmírnou procházku si vyšla první Evropanka. Mise trvala sedm hodin, pomáhal jí ruský kolega

Číst článek

„Zatím nic oficiálního,“ uvedla zase vysoká představitelka NASA Robyn Gatensová, když byla tázána na odchod Rusů z projektu. „Taky jsme se o tom doslova právě dozvěděli. Nic oficiálního jsme nedostali,“ dodala.

Bílý dům později potvrdil, že Rusko oficiálně Spojeným státům neoznámilo svůj záměr stáhnout se z Mezinárodní vesmírné stanice. „Pokud se Rusko skutečně stáhne, zkoumáme možnosti, jak zmírnit potenciální dopady na stanici po roce 2024,“ uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová během brífinku pro novináře.

Mezinárodní vesmírná stanice v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem, který na Rusko uvalil sérii sankcí kvůli invazi na Ukrajině.

Navzdory vypjaté situaci na Zemi sedm obyvatel Mezinárodní vesmírné stanice opakovaně tvrdilo, že spolu na oběžné dráze vycházejí dobře, stejně jako řídící týmy v americkém Houstonu a v Moskvě, poznamenala už dříve AP. Současné osazenstvo stanice tvoří tři Američané, tři Rusové a Italka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme