Jméno podle okrasné květiny. ‚Růžový‘ superúplněk bude na obloze zářit i v úterý večer

V úterý ráno nastal superúplněk, podle astronomů se ale vyplatí sledovat oblohu i večer. Na obloze bude k vidění druhý největší Měsíc v tomto roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Je tak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více. Dubnový superúplněk má přezdívku růžový.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superúplněk nad křížovou cestou v Římově | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Úplněk v úterý nastal v 5.33, o 11 hodin později se pak Měsíc na své dráze přiblíží Zemi zhruba na 357 000 kilometrů. Astronom Petr Horálek ale upozornil, že v pondělí vyšel Měsíc ještě za světla, zhruba v půl osmé. V úterý naopak bude k vidění už za soumraku - kolem 21.00. Ti, kterým nevadilo časné vstávání, pak ale měli podle astronoma nejlepší zážitek právě brzy ráno.

OBRAZEM: Vzácný pohled na noční oblohu. 'Modrý úplněk' viděli lidé naposledy před 36 lety

Číst článek

Horálek zároveň podotkl, že výraz „superúplněk“ je sice nadnesený, i tak se však vyplatí pohlédnout na oblohu.

Letošní dubnový úplněk má přezdívku „růžový“. Popularizátor astronomie Pavel Gabzdyl na webu vysvětlil, že přezdívka vychází ze starých ročenek amerických farmářů, které různě nazývaly každý úplněk v roce. Ten dubnový získal jméno podle okrasných květin - růžových plamenek šídlovitých, které rozkvétají právě v tomto období.

Gabzdyl k jevu také uvedl, že Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Někdy je tak k Zemi blíže, v takzvaném přízemí a někdy dále - v odzemí. Časy přízemí a odzemí nastávají v různých fázích Měsíce. Pokud jsou v době úplňku, je tento úplněk o něco větší než ty, které se s dobou přízemí neshodují. Vzdálenost Měsíce se také při různých přízemích liší.

Druhý, letošní poslední a největší, superúplněk nastane 26. května. Úplněk však bude v 13.13 středoevropského času a Měsíc se dostane v přízemí už kolem čtvrté hodiny ranní. Lidé, kteří chtějí spatřit největší úplněk letoška, tak budou muset pozorovat západ Měsíce kolem 5.00.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme