Nový rekordman ve Sluneční soustavě. Vědci objevili 20 nových měsíců obíhajících Saturn

Jupiter už není planeta s nejvíce měsíci ve Sluneční soustavě. Z prvního místa jej sesadil Saturn, u nějž vědci objevili 20 doposud neznámých satelitů. Celkově jich tak má 82, zatímco Jupiter jich obíhá „pouze“ 79. Objev umožní vědcům přiblížit se k odpovědi na otázku, jak se planeta vyvíjela do dnešní podoby.

Washington, DC Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta Saturn | Foto: WikiImages | Zdroj: Pixabay License

„Malé měsíce hrají důležitou roli v naší snaze pochopit, jak planety ve Sluneční soustavě vznikly a jak se vyvíjely,“ vysvětluje astronom z Carnegieho institutu Scott Sheppard.

Na Saturnově měsíci odhalili nové organické sloučeniny, podobné jsou na Zemi

Číst článek

Každý z nově objevených souputníků má asi pět kilometrů v průměru. Jeden se dokonce stal nejrychleji se pohybujícím saturnovým měsícem, píše web ScienceAlert.

Družice jsou rozděleny do tří skupin podle úhlu, v jakém planetu obíhají. Vědci se přitom domnívají, že každá z těchto skupin vznikla rozpadem jednoho velkého satelitu na malé části.

„Podobný styl seskupování vnějších měsíců se vyskytuje také u Jupiteru, což naznačuje tomu, že mezi nimi kdysi docházelo ke srážkám, případně do nich narazily vnější objekty, jako jsou asteroidy nebo komety,“ dodává Sheppard.

Výzkumníky tak nyní čeká podrobnější studium toho, k jakým srážkám přesně došlo. To jim umožní pochopit, jaké podmínky dříve panovaly v okolí Saturnu.

Carnegieho institut požádal veřejnost o pomoc s vymyšlením jmen. Podmínkou je, že musí být inspirována velikány ze severské, galské nebo inuitské mytologie.

Thanks to @Carnegie Earth & Planets Laboratory' Scott Sheppard discovering 20 new moons of Saturn, it has surpassed Jupiter for the most moons in our Solar System! (And you can help name them!) carnegiescience.edu/news/saturn-su…

17:51 – 07. 10. 2019

319 571

mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme