Kusy americké historie dlouho ležely v moři. Teď jsou k vidění na výstavě v Brně

Raketa Saturn V je pro fanoušky kosmonautiky legendou. Jedná se o nejsilnější a nejvýkonnější raketu, kterou kdy NASA sestrojila. K obloze jich vyslala celkem 13. První dva stupně těchto raket končily po splnění své funkce v moři – a nikdo už nedoufal, že by kdy spatřily světlo světa. Pak se ale miliardář a podnikatel ve vesmírné turistice Jeff Bezos se rozhodl, že je ve vlnách Atlantiku najde…

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Model americké rakety Saturn V

Model americké rakety Saturn V | Foto: Martina Pouchlá | Zdroj: Český rozhlas

„Jaké neuvěřitelné dobrodružství! Právě teď míříme zpět na mys Canaveral a završujeme tak tři týdny na moři, kdy jsme pracovali v hloubce téměř tří mil. Našli jsme toho tolik! Viděli jsme úžasný podvodní svět: fantastickou zahradu plastik zkroucených motorů F1, která vypráví příběh o prudkém a plamenném konci těch, kteří byli svědky programu Apollo.“

Astronomové z jihočeské Kleti varují před srážkou Země s planetkou, nastat může po roce 2086

Číst článek

Těmito řádky začal příspěvek, který 20. března 2013 vyvěsil na své stránky americký miliardář Jeff Bezos, ředitel portálu Amazon.com. A kousek ze sousoší, o kterém psal, je nyní k vidění i na výstavě Cosmos Discovery v Brně.

„Tehdejší výprava úplnou náhodou zjistila, že se jim povedlo vylovit motory rakety Saturn V, která vynesla k Měsíci Apollo 11: tedy první výpravu člověka s přistáním na Měsící,“ říká garant výstavy Pavel Toufar.

Americký přístup 

Saturn V je dodnes největší a nejsilnější raketou, kterou kdy NASA vyrobila. Stupně jejích motorů, které po přistání odpadaly do moře, po dlouhou dobu zůstávaly na dně oceánu.

Nikoho ani nenapadlo, že by je někdo mohl kdy vylovit, sama NASA totiž neměla na vylovení dost peněz.

„Záleželo tedy na soukromé aktivitě. S tou přišel právě Jeff Bezos,“ připomíná Pavel Toufar.

„Právě tohle se mi na americkém přístupu líbí. Měl peníze, a proto se je pokusil investovat nejen do podnikání, ale i pro záchranu něčeho, co je určitým symbolem Ameriky,“ dodává.

Nejedná se však o jediný Bezosův vesmírný projekt. Jeho soukromá společnost Blue Origin vyvíjí komerční kosmické lodě schopné vynést lidi na kosmickou dráhu.

Martina Pouchlá, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme