'Sebevražedný' let do Saturnových oblaků. Mise sondy Cassini po 20 letech skončila

Mise sondy Cassini skončila. Krátce před druhou hodinou shořela v atmosféře Saturnu, kam ji po dvaceti letech fungování nasměrovalo vedení NASA. Došlo jí palivo, za svou dvacetiletou kariéru ale nasbírala mnoho užitečných dat o Saturnu a jeho okolí, jako byl třeba objev vody na jednom z měsíců.

Saturn (Aktualizováno: 14:15 15. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouhá cesta dvojsondy Cassini Huygens odstartovala v říjnu roku 1997. Technologický skvost za v přepočtu skoro 90 miliard korun čekala dlouhá cesta. K Saturnu se dostal oklikou a využil oběžné dráhy Venuše, Země a Jupiteru. Ke svému cíli doputoval po sedmi letech.

Tehdy se oddělil modul Huygens a přistál na měsíci Titan, který kromě skvělých snímků nahrál i zvuk atmosféry a později zanikl. Cassini ale pokračovala a přinesla nevídané poznatky o Saturnu a jeho okolí.

NASA proto na počest sondy zveřejnila sérii videí, ve kterých mluví i vědci, kteří se projektu účastnili. „Když se ohlédneme za tím, co jsme plánovali v prvních čtyřech letech mise, tak vidíme, jak moc jsme ta očekávání překonali,“ vzpomínají vědci. „Zaměřili jsme se na úplně nové otázky, které při cestě Cassini vyvstaly. Našli jsme meziplanetární prach, který se snáší na Saturn. A všechny překvapilo, když jsme objevili oceány pod povrchem měsíce Enceladus.“

I přesto, že Cassini prodloužila svoji misi skoro o deset let, osud ji nakonec dohnal. Na konci své cesty, při takzvaném Grand finále, udělala historicky nejbližší průlety kolem Saturnu a shromáždila údaje jeho prstencích.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme