‚Selhání není možnost.‘ Astronauti věří, že kosmická loď Starliner se dokáže vrátit na Zemi

Kosmická loď Starliner společnosti Boeing, která nyní kotví u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), se navzdory poruchám dokáže bezpečně vrátit na Zemi. Z oběžné dráhy to při středeční tiskové konferenci uvedli dva astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které plavidlo na ISS dopravilo a kteří se měli vrátit už před několika týdny.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starliner

Starliner | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Barry „Butch“ Wilmore a Sunita „Suni“ Williamsová byli prvními astronauty, kteří se s kosmickou lodí Boeingu na začátku června vydali do vesmíru. Jejich připojení k ISS ale málem na poslední chvíli zmařily úniky pohonných látek a problémy s naváděcími tryskami. Mise původně měla trvat osm dní s návratem 14. června.

Astronauti uvedli, že návrat očekávají, jakmile týmy na Zemi dokončí testy trysek. Přesné datum NASA při středeční tiskové konferenci nezmínila. Oba zkušení piloti podle agentury AP uvedli, že jim prodloužený pobyt na ISS nevadí, využívají ho k vědecké práci a pomáhají stálé posádce s údržbou.

NASA a Boeing se pokoušejí vyřešit potíže na zcela nové jednotce Starlineru v zařízení v Novém Mexiku, které je jedním z míst pro přistání plavidel vracejících se z vesmíru. Problém podle nich tkví v pohonném systému, který slouží k manévrování kosmické lodi.

Selhání trysek

Pět trysek selhalo, když se Starliner 6. června blížil k orbitální stanici. Čtyři z nich se od té doby podařilo aktivovat. Velitel mise Wilmore ve středu uvedl, že by měli s pilotkou Williamsovou mít k dispozici dostatek funkčních trysek, aby se dostali z oběžné dráhy a zamířili k Zemi. V případě potřeby můžou naváděcí zařízení doplnit i větší motory Starlineru.

„Selhání není možnost. Proto tu teď zůstáváme,“ řekl Wilmore.

NASA si před deseti lety v rámci programu spolupráce s komerčními subjekty objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. Zatímco první let Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, Starliner od Boeingu kvůli četným průtahům při vývoji a kvůli následným odkladům nakonec s astronauty vzlétl až letos 5. června.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme