U mezinárodní stanice je velký provoz, míří k ní kosmické lodi Dragon a Sojuz

Tříčlenná americko-ruská posádka Mezinárodní vesmírné stanice se rozhodně nenudí. V neděli by tam měla přistát nákladní loď společnosti Space X se zásobami. A v úterý by tam měla dorazit ruská kosmická loď Sojuz MS-07 se třemi lidmi na palubě. Ta v neděli ráno odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní kosmická loď Dragon

Nákladní kosmická loď Dragon | Zdroj: NASA

Na Mezinárodní vesmírnou stanici teď míří ruský kosmonaut Anton Škaplerov a jeho kolegové ze Spojených států a Japonska, Scott Tingle a Norišege Kanai. V nedělním vysílání Radiožurnálu o podrobnostech mluvil odborník na kosmonautiku a publicista Pavel Toufar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s odborníkem na kosmonautiku Pavlem Toufarem

Proč vlastně Sojuz letí k vesmírné stanici tak dlouho, dva dny?
Nebylo by nic mimořádného, kdyby letěl 6 hodin, jako se létá v tom krátkém systému.  Ale tentokrát by došlo k tomu, že by zhruba ve stejný čas Sojuz zakotvil na stanici ISS a krátce před tím by se přiblížila nákladní kosmická loď Dragon a americká posádka by s ní manévrovala a zajištovala připojení ke stanici a současně by tam přistával Sojuz. Bylo by to příliš práce, takže se to přistání stanovilo na standardní původní dvoudenní přílet ke stanici.

Jak vypadá připojení k vesmírné stanici v případě nákladní lodi SpaceX a Sojuzu, v čem se liší?
Připojení kosmické lodi je stejně jako nákladní ruské kosmické lodi plně automatické až skutečně do uzamknutí zámku a zpevnění spojovacích přírub.

Sojuz odstartoval. Z Bajkonuru letí na Mezinárodní vesmírnou stanici nová posádka

Číst článek

V případě, že by došlo k nějakým problémům, může převzít v případě pilotované lodi ruční řízení posádka, v případě té nákladní lodi se může pokusit o řízení řídicí středisko nebo ruská posádka v ruském segmentu stanice.

Dragon se připojuje trošku jiným způsobem. Přiletí ke stanici zhruba do vzdálenosti 8 až 10 metrů a pak je uchopen kanadským manipulačním ramenem Canadarm2 a tím je připevněn ke spojovací přírubě na přistávacím můstku na stanici.

A to se právě teď odehrává, Dragon už je velmi blízko u stanice, zastavil se a teď se připravuje to manévrovací kanadské rameno, se kterým bude manévrovat Mark Vande Hei, Joseph Acabá mu bude pomáhat s navigací. Rameno uchytí kosmickou loď a někdy kolem 13:30 našeho času by mělo dojít k pevnému připojení, v tom je ten rozdíl.

Lucie Výborná, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme