‚Pijí čaj a žertují.‘ Oba astronauti jsou po nouzovém přistání Sojuzu v pořádku, uvedl Roskosmos

Dva astronauti z havarované ruské vesmírné lodi nemají žádné zdravotní problémy. Oznámila to ruská kosmická agentura. Podle agentury Interfax ale Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague zůstanou přes noc v nemocnici. Vesmírná loď Sojuz ve čtvrtek havarovala krátce po startu z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Mířila na Mezinárodní kosmickou stanici.

Bajkonur (Kazachstán) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin po návratu na Bajkonur | Foto: NASA/Bill Ingalls | Zdroj: Reuters

Ruská vesmírná agentura Roskosmos zveřejnila záběry, jak oba kosmonauti sedí na gaučích spolu se šéfem agentury Dmitrijem Rogozinem, a podle popisku „pijí čaj a žertují“.

Ovčinin a Hague nicméně mají strávit noc v nemocnici na Bajkonuru kvůli dalšímu pozorování, uvedla agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj. 

Совершивший аварийную посадку экипаж #СоюзМС10 находится под динамическим наблюдением опытных врачей ЦМСЧ-1 ФМБА России на #Байконур. Самочувствие и состояние здоровья космонавта @РОСКОСМОС Алексея Овчинина и астронавта @NASA Ник Хейга @Nick Hague хорошее fmbaros.ru/Public/Ru/Medi…

17:19 – 11. 10. 2018

157 457

Informovala také, že důsledkem havárie může být prodloužení pobytu nynější posádky ISS zhruba o měsíc (původně se počítalo s návratem 13. prosince) a také pozastavení i nepilotovaných letů raket Sojuz v letošním roce.

„Raketa Sojuz je nejpoužívanějším nosičem v historii kosmonautiky, která – v dobrém smyslu – vyniká svou spolehlivostí. Verze FG, která si dnes vybrala svou slabší chvilku, neměla dodnes ani jednu nehodu. Z toho vyplývá, že spíš než o nějakou konstrukční chybu, jde o problém s kvalitou práce nebo s kvalitou kontroly,“ vysvětluje příčinu havárie pro Radiožurnál odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

Start lodi Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka nouzově přistála po selhání nosné rakety

Číst článek

Přidává přitom, kdy naposledy došlo k podobné havárii: „Pokud se bavíme přímo o selhání rakety s posádkou během letu, musíme jít hodně daleko do historie – až do roku 1975. Ale jinak platí, že každá nehoda je trošičku jiná. Těžko srovnávat.“

450 km od Bajkonuru 

Asi dvě minuty po startu počítačový systém rakety Sojuz odpojil motory. Příčinou byl podle prvních závěrů technický problém s jedním z bočních pohonných bloků pohonu rakety, který se od prvního stupně neoddělil včas, narazil do bloku druhého stupně a tím spustil havarijní režim.

Automatický záchranný systém katapultoval modul s astronauty – ten pak pokračoval po balistické dráze k zemi a přistál ve stepi u města Žezkazgan, asi 450 kilometrů od Bajkonuru. Na místo okamžitě vyrazili záchranáři a oba kosmonauty našli živé a podle ruské kosmické agentury i nezraněné.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme