Většinu obstaraly automaty, my jsme je kontrolovali. Hague a Ovčinin promluvili o nehodě Sojuzu

Američan Nick Hague a Rus Alexej Ovčinin, kteří minulý týden prožili krušné chvíle při havárii rakety Sojuz, dnes nezávisle na sobě promluvili o svých zážitcích během půlhodinového nouzového přistání. Oba shodně konstatovali, že nejdůležitější byla v kritických chvílích chladnokrevnost.

Moskva/Cape Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská kosmická loď Sojuz MS | Foto: Reuters

Při startu Sojuzu MS-10 selhala nosná raketa a návratový modul s Haguem a Ovčininem po balistickém letu přistál v Kazachstánu. Nikdo z nich nebyl zraněn. Za nehodu může podle předběžného šetření zřejmě nedostatečná předletová kontrola, vyloučena podle vyšetřovatelů není ani sabotáž.

Komunikace se během dramatického návratu odbývala v ruštině, řekl v americkém kosmickém středisku Cape Canaveral plukovník Hague. Po přistání se prý oba členové posádky na sebe "zašklebili", potřásli si rukou a zažertovali o svém krátkém letu.

Start lodi Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka nouzově přistála po selhání nosné rakety

Číst článek

"Radši bych byl na oběžné dráže a připravoval se na práci v otevřeném kosmu. Jsem ale vděčný, že jsem přežil," prohlásil americký astronaut.

Havarijní stav podle Ovčinina posádka zaznamenala díky palubní nouzové signalizaci. "Pracovali jsme podle stanovených regulí, většinu obstaraly automaty, my jsme je kontrolovali," řekl ruský kosmonaut v rozhovoru pro ruskou televizi Rossija 24. Během přistání prý nepanikařili, na paniku ani nebyl čas.

Při letu byli Ovčinin a Hague vystaveni silnému přetížení. "Představte si, že vám na hrudi leží kus betonu sedmkrát těžší, než je vaše vlastní váha," popsal přistání Ovčinin. Dodal ale, že při výcviku absolvují všichni kosmonauti zátěž ještě vyšší.

Navzdory nebezpečné havárii ruský kosmonaut neopomněl pochválit kvality ruských raket. "Znovu jsme se přesvědčili o spolehlivosti naší kosmické techniky. Když je zapotřebí, zafunguje," shrnul Ovčinin dramatické zážitky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme