Sojuz odstartoval. Z Bajkonuru letí na Mezinárodní vesmírnou stanici nová posádka

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v neděli ráno středoevropského času úspěšně odstartovala nosná raketa Sojuz-FG s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz MS-07, která dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nové tři členy posádky. U orbitálního komplexu má přistát za dva dny.

Video Bajkonur (Aktualizováno: 9:12 17. 12. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ISS míří ruský kosmonaut Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai

Na ISS míří ruský kosmonaut Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai | Zdroj: Reuters

Na ISS míří velitel lodi ruský kosmonaut Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai. Připojí se k třem svým kolegům, kteří na ně na stanici čekají - Američané Joe Acab a Vande Hei a Rus Alexandr Misurkin.

Češi volali do vesmíru. Při videokonferenci si povídali s astronautem Nespolim

Číst článek

Start a let s nosnou raketou se uskutečnil přesně podle stanoveného časového harmonogramu. Třetí, poslední stupeň Sojuzu-FG se oddělil přibližně devět minut po opuštění startovací rampy. Sojuz MS-07 nyní bude pokračovat v samostatném orbitálním letu k ISS. Přistání na stanici je plánováno v úterý v 09:42 SEČ.

Po příletu nové trojice bude již opět šestičlenná posádka - nyní 54. expedice na ISS - pokračovat v práci na stovkách experimentů.

Ještě v neděli by u orbitálního komplexu měla zakotvit americká nákladní loď Dragon společnosti SpaceX se zásobami včetně vánočních dárků. Dopraví i zařízení a vědecký materiál pro další výzkumy, jako je testování výroby optických vláken v mikrogravitaci či sledování kosmického smetí na oběžné dráze kolem ISS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme