Ruská raketa Sojuz se úspěšně spojila s mezinárodní vesmírnou stanicí

Ruská pilotovaná raketa Sojuz se poprvé po neúspěšném říjnovém startu vydala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kolem půl sedmé večer k ISS dorazila tříčlenná posádka, jejímiž členy jsou Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Po úspěšném přistání u ISS by měla posádka vstoupit na palubu.

Bajkonur (Kazachstán) (Aktualizováno: 18:55 3. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle amerického týdeníku Newsweek by k otevření průlezu mezi raketou Sojuz a Mezinárodní vesmírnou stanicí mělo dojít zhruba v půl osmé večer našeho času. 

Sojuz odstartoval z kazašského kosmodromu Bajkonur. Let zatím probíhá podle plánu.

Loď Sojuz MS-11 vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG. Jde o stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou.

Sojuz se úspěšně dostal na oběžnou dráhu, tříčlenná posádka má na ISS strávit 194 dnů

Číst článek

Tehdy po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Na oběžné dráze již počtvrté

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, pro McClainovou a Saint-Jacquesa šlo o první start. Jejich let se měl původně uskutečnit až koncem prosince, o změně data bylo rozhodnuto kvůli říjnové havárii.

Nosná raketa Sojuz-FG prošla podle ruských médií před pondělním startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovině listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress.

Na ISS byla doposud tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi se tato trojice má vrátit 20. prosince. Ovčinin a Hague, jejichž říjnový let se nezdařil, by měli náhradní start absolvovat příští rok.

Padesátka vědeckých pokusů

Nová posádka ISS má před sebou téměř padesátku vědeckých pokusů, čeká ji ale i obsluha ruské nákladní lodi Progress a amerických lodí firem SpaceX a Boeing. Ve druhé prosincové dekádě by měli kosmonauti Kononěnko a Prokopjev vystoupit do otevřeného vesmíru, aby zvenčí prozkoumali záhadný otvor vyvrtaný ze zatím neznámého důvodu v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, která je k ISS připojena.

Pondělní cestu Sojuzu k ISS kosmonauti absolvovali ve zkráceném režimu: stačili jim čtyři oblety Země, aby se přiblížili k ISS. Do roku 2013 trvala cesta kosmických lodí k ISS dva dny.

Podle oficiálního vyjádření Roskosmosu, ruské vesmírné agentury, byla příčinou chyba při sestavování raket, kdy do sebe narazily dva jeřáby a poškodily tím čidla. Tříčlenná posádka by měla na palubě strávit 194 dnů.

och, luc, miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme