Ruská raketa Sojuz se úspěšně spojila s mezinárodní vesmírnou stanicí

Ruská pilotovaná raketa Sojuz se poprvé po neúspěšném říjnovém startu vydala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kolem půl sedmé večer k ISS dorazila tříčlenná posádka, jejímiž členy jsou Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Po úspěšném přistání u ISS by měla posádka vstoupit na palubu.

Bajkonur (Kazachstán) (Aktualizováno: 18:55 3. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle amerického týdeníku Newsweek by k otevření průlezu mezi raketou Sojuz a Mezinárodní vesmírnou stanicí mělo dojít zhruba v půl osmé večer našeho času. 

Sojuz odstartoval z kazašského kosmodromu Bajkonur. Let zatím probíhá podle plánu.

Loď Sojuz MS-11 vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG. Jde o stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou.

Sojuz se úspěšně dostal na oběžnou dráhu, tříčlenná posádka má na ISS strávit 194 dnů

Číst článek

Tehdy po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Na oběžné dráze již počtvrté

Velitel lodi Sojuz MS-11 Kononěnko se vydal na oběžnou dráhu už počtvrté, pro McClainovou a Saint-Jacquesa šlo o první start. Jejich let se měl původně uskutečnit až koncem prosince, o změně data bylo rozhodnuto kvůli říjnové havárii.

Nosná raketa Sojuz-FG prošla podle ruských médií před pondělním startem důkladnou prověrkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovině listopadu, kdy raketa Sojuz-FG na oběžnou dráhu úspěšně vynesla nákladní loď Progress.

Na ISS byla doposud tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Na Zemi se tato trojice má vrátit 20. prosince. Ovčinin a Hague, jejichž říjnový let se nezdařil, by měli náhradní start absolvovat příští rok.

Padesátka vědeckých pokusů

Nová posádka ISS má před sebou téměř padesátku vědeckých pokusů, čeká ji ale i obsluha ruské nákladní lodi Progress a amerických lodí firem SpaceX a Boeing. Ve druhé prosincové dekádě by měli kosmonauti Kononěnko a Prokopjev vystoupit do otevřeného vesmíru, aby zvenčí prozkoumali záhadný otvor vyvrtaný ze zatím neznámého důvodu v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, která je k ISS připojena.

Pondělní cestu Sojuzu k ISS kosmonauti absolvovali ve zkráceném režimu: stačili jim čtyři oblety Země, aby se přiblížili k ISS. Do roku 2013 trvala cesta kosmických lodí k ISS dva dny.

Podle oficiálního vyjádření Roskosmosu, ruské vesmírné agentury, byla příčinou chyba při sestavování raket, kdy do sebe narazily dva jeřáby a poškodily tím čidla. Tříčlenná posádka by měla na palubě strávit 194 dnů.

och, luc, miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme