Sojuz se úspěšně dostal na oběžnou dráhu, tříčlenná posádka má na ISS strávit 194 dnů

Z kazašského kosmodromu Bajkonur se poprvé po neúspěšném říjnovém startu vydala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská pilotovaná raketa Sojuz. Let zatím probíhá podle plánu a loď úspěšně dosáhla oběžné dráhy. Tříčlenná posádka, jejímiž členy jsou Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, má k ISS dorazit v pondělí v 18.35 SEČ.

Bajkonur (Kazachstán) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start Sojuzu MS-11 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Start Sojuzu MS-11 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. | Zdroj: Reuters

Loď Sojuz MS-11 vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Sojuz-FG. Jde o stejný typ, který 11. října nedokázal dopravit na stanovenou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou.

Havárii vesmírné lodi Sojuz způsobilo vadné čidlo, oznámila ruská agentura

Číst článek

Tehdy po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se s použitím záchranného systému museli vrátit na Zemi.

Podle oficiálního vyjádření Roskosmosu, ruské vesmírné agentury, byla příčinou chyba při sestavování raket, kdy do sebe narazily dva jeřáby a poškodily tím čidla.

Potíže ISS

S problémy se v nedávných měsících potýkali i na ISS. Na přelomu srpna a září přístroje odhalily úbytek tlaku a ukázalo se, že jde o díru v plášti jedné z částí stanice. Americká NASA se nejprve domnívala, že šlo o otvor způsobený takzvaným mikrometeoritem, později se ale ukázalo, že je díra v jiném modulu Sojuzu vyvrtaná vrtačkou.

Není ale jasné, kdo a kdy ji způsobil, zejména zda jde o sabotáž na palubě vesmírné stanice, nebo o chybu při výrobě. Britská BBC uvádí, že chybu při výrobě nejde vyloučit, protože ruští dělníci dostávají za svou práci jen velmi malou mzdu a příliš o ni nemají zájem.

Jakub Lucký, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme