Start lodi Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka nouzově přistála po selhání nosné rakety

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli selhání jednoho motoru druhého stupně nosné rakety Sojuz-FG nezdařil. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka – ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague – je zřejmě v pořádku.

Aktualizováno Bajkonur (Aktualizováno: 15:45 11. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémy nastaly několik minut po startu. Po oddělení prvního stupně nosné rakety nastala podle ruské kosmické agentury Roskosmos „neobvyklá událost“, kdy selhal jeden z motorů druhého stupně. Následně se automaticky aktivoval záchranný systém, díky němuž se Sojuz MS-10 po balistické dráze vrátil na Zemi.

Na místo přistání 25 kilometrů východně od města Džezkazgan následně dorazily záchranné týmy i s potřebnou technikou. Podle sdělení ruského Centrálního vojenského okruhu technika nejprve modul obrátila a pak z něj oba členové posádky vystoupili. Dali při tom najevo, že se cítí normálně.

Lékaři, kteří je hned prohlédli, jejich stav označili za uspokojivý, ale podle nejmenovaného zdroje agentury TASS z kosmodromu Bajkonur „úplně dobrý není“. V čem by měl problém spočívat, neupřesnil.

Při návratu byli kosmonauti mimo jiné vystaveni přetížení šest jednotek G. Podle experta Olega Orlova ale toto přetížení by prověření kandidáti letů do vesmíru měli zvládnout a zvláštní hospitalizace nebo pozorování nebudou nutné.

VIDEO: Vesmírná raketa Sojuz vynesla do vesmíru kopie obrázků dětí z terezínského ghetta

Číst článek

Ovčinin a Hague jsou nyní v Džezkazganu, kde podstupují prohlídku před odletem zpět na kosmodrom Bajkonur. Šéf americké vesmírné agentury NASA Jim Bridenstine na twitteru napsal, že pak oba poletí do Hvězdného městečka u Moskvy.

Pozastavení všech letů

Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov podle ruských médií oznámil, že po nezdařeném startu se do definitivního zjištění příčin havárie pozastavují všechny pilotované lety nosných raket. Rusko přitom zatím zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi. Příští rok plánují testovací lety americké soukromé společnosti.

Havárie lodi Sojuz MS-10 podle zdroje z ruského kosmického programu nijak neovlivní práci ani bezpečnost posádky orbitálního komplexu. „Na stanici je dostatek zásob potravin a vody,“ ujistil podle agentury TASS.

Ruský, respektive sovětský, vesmírný program zažil velké potíže při startu rakety s lidskou posádkou před 35 lety v září 1983. Tehdy necelou minutu před vypuštěním lodi Sojuz T-10-1, která měla zamířit k orbitální stanici Saljut 7, vypukl požár nosné rakety.

Země má 11 nových umělých družic. Na oběžnou dráhu vynesla ruská raketa Sojuz

Číst článek

Kosmonauti Vladimir Titov a Gennadij Strekalov přežili díky záchrannému systému, který kabinu s nimi vynesl do výšky jednoho kilometru, aby po pěti minutách dosedla čtyři kilometry od hořící rakety.

Sojuz MS-10 měl u ISS přistát po zkráceném šestihodinovém letu ve čtvrtek v 16:44. Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. O nezdařeném startu dvou svých nových kolegů už byli podle NASA informováni a v souvislosti s tím mění pracovní program.

Na ISS ve čtvrtek mířili jen dva noví členové posádky. Volné zůstalo jedno místo vyhrazené pro ruského kosmonauta, který má mít na starosti plánované připojení nového ruského modulu Nauka. Datum vypuštění modulu se ale opět odložilo.

Spojené arabské emiráty ve vesmíru

Ovčinin měl být ve vesmíru podruhé. Při své první výpravě strávil na oběžné dráze kolem Země 172 dní – od 19. března do 7. září 2016. Naproti tomu pro Haguea šlo o první cestu do vesmíru. Vrátit se měli za šest měsíců a cestou domů s sebou vzít i prvního kosmonauta Spojených arabských emirátů.

Další úspěch SpaceX. První stupeň rakety Falcon poprvé řízeně přistál v Kalifornii

Číst článek

Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin totiž ve čtvrtek na facebooku oznámil, že ruská kosmická agentura podepsala v Bajkonuru smlouvu s vedením vesmírného střediska Spojených arabských emirátů o přípravě a realizaci letu jejich prvního kosmonauta.

K závěrečné etapě přípravy přiletělo do Ruska 31. července devět kandidátů. Z nich už byli vybráni dva, kteří zahájili předletový výcvik v ruském Středisku pro přípravu kosmonautů.

Let prvního kosmonauta Spojených arabských emirátů byl naplánován na duben příštího roku. Na Mezinárodní vesmírné stanici měl strávit přibližně týden a vrátit se s posádkou lodi Sojuz MS-10. Kvůli čtvrtečnímu nezdařenému startu ale zřejmě z tohoto plánu sejde.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme