Ruské vyšetřování díry v plášti kosmické lodi Sojuz ani po 11 měsících k ničemu nevedlo

Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka záhadného provrtání pláště ruské kosmické lodi Sojuz MS-09. Oznámil to ve středu moskevský rozhlas. Koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak, který zavinil otvor vyvrtaný zevnitř. Trhlinu, kterou unikal vzduch, kosmonauti záhy utěsnili a dopravní loď se později bez problémů vrátila na Zemi.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvláštní komise ruské vesmírné agentury Roskosmos ani po jedenácti měsících nedokázala najít viníka záhadného provrtání pláště ruské kosmické lodi Sojuz MS-09 (ilustrační snímek) | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Mluvčí Roskosmosu Vladimir Ustimenko novinářům v Moskvě řekl, že komise agentury pokračuje v práci a nechce prý vyšetřování uspěchat. Potvrdil tak, že dosavadní vyšetřování bizarního incidentu zatím k ničemu nevedlo.

Do ruského Sojuzu udeřil po startu blesk. Raketě nesoucí satelity systému Glonass se nic nestalo

Číst článek

K objasnění nepřispěly ani vzorky z vnější části pláště, které při téměř osmihodinovém výstupu do otevřeného vesmíru odebrali koncem loňského roku kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev.

Zlý úmysl?

Ruský server Lenta napsal, že podle ruských expertů může vyšetřování trvat i několik let, a příčiny vyvrtaného otvoru se dokonce možná nikdy nepodaří objasnit. Ruská strana je přitom přesvědčena, že otvor byl vyvrtán záměrně. Kdo je za incident odpovědný, nebylo zatím zjištěno. Vyloučen prý není ani zlý úmysl.

Vedoucí představitelé amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se k případu až do objasnění nechtějí vyjadřovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme