Astronauti při směně vně Mezinárodní vesmírné stanice nainstalovali druhý solární panel

Astronaut NASA Shane Kimbrough a astronaut ESA Thomas Pesquet při páteční pracovní směně vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nainstalovali druhý z nových solárních panelů, které zlepší zásobování orbitálního komplexu energií. Počínání dvojice po celou dobu sledovala a vysílala v přímém přenosu na webu televize NASA.

ISS (oběžná dráha) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) | Zdroj: NASA

Pro Kimbrougha a Pesqueta šlo již o třetí práci v otevřeném kosmu během deseti dnů.

Osmý úspěšný let. Helikoptéra Ingenuity uletěla na Marsu 160 metrů za 77 vteřin

Číst článek

Minulou středu a v neděli instalovali první ze dvou solárních panelů, které na ISS dopravila začátkem června nákladní loď Dragon společnosti SpaceX.

Dva výstupy potřebovali kvůli problémům, mimo jiné s Kimbroughovým skafandrem, jež si ve středu vyžádaly předčasný návrat astronautů do stanice.

Při páteční pracovní směně dvojice stihla solární panel připevnit, rozvinout i zapojit. Vše se událo bez jakýchkoli potíží a astronauti se mohli po zhruba šest a půl hodiny trvajícím pobytu venku vrátit do stanice s pocitem dobře odvedené práce.

Nových panelů, které jsou menší ale výkonnější než ty stávající, bude celkem šest. Zbývající čtyři na ISS po dvojicích dopraví při dalších letech v příštím roce opět nákladní Dragony.

První dva již připojené nové panely nyní nahradí nejstarší ze solárních panelů, které na ISS slouží už 20 let. Nová šestice by po svém nainstalování měla energii dodávat až do ukončení provozu stanice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme