Po dvou odkladech se sonda Naděje chystá ke startu. Je první arabskou meziplanetární misí

K Marsu by v neděli v noci středoevropského letního času měla odstartovat první arabská meziplanetární mise v dějinách. Sonda Spojených arabských emirátů se jmenuje Naděje a měla by přepsat historii hned v několika ohledech. Její hlavní cíl je prozkoumat atmosféru rudé planety a pomoci s vysláním člověka na Mars, ale i s pochopením vývoje klimatu na Zemi.

Tanegašima (Japonsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emiráty svou sondu k Marsu vysílají už 14 let po vzniku svého vesmírného programu. | Foto: MBRSpaceCentre | Zdroj: Twitter

„Víme, že na Marsu je voda, ale jen ve formě ledu nebo páry. Jako tekutina na Marsu voda není, protože tamní atmosféra je příliš tenká a stavební kameny vody – vodík a kyslík – se vytrácejí do vesmíru,“ vysvětluje vědecká manažerka projektu Amal Sarah Amíríová jednu z klíčových otázek, na kterou by vědci rádi získali odpověď od první arabské meziplanetární mise.

Sonda odstartuje z japonského vesmírného střediska Tanegašima a k Marsu by měla letět sedm měsíců. Co přesně se od ní čeká, řekla Hessa Matrúsíová. „Popsat, jaká je dolní část atmosféry Marsu. Chceme díky tomu zjistit a popsat, jak vypadá tamní klima a jak se mění v průběhu celého ‚marsovského roku‘. A pak bychom rádi poznali exosféru Marsu, hlavně se zaměřit na to, jak vodík a kyslík opouštějí Mars a jak to souvisí s proměnami jeho atmosféry,“ uvedla.

Sledovat to mají dva spektrometry. Prvním je termální infračervená kamera, která bude sbírat informace o dolní části atmostéry - sledovat přítomnost ledových mraků, prachu, teplotu a také vodní páru.

Druhý spektrometr bude měřit hodnoty oxidu uhelnatého v termosféře a také data o kyslíku a vodíku v exosféře. Všechno doplní eXploration Imager, který bude fotit povrch planety.

„Předchozí mise zkoumaly určitý bod Marsu v určitý čas, například ve tři hodiny odpoledne, každý den. To dokázaly popsat dobře. Náš cíl ale je získat celkový obraz, jak to vypadá v průběhu celého dne a celého roku. To by mělo jít díky tomu, že kolem Marsu budeme obíhat po jiné orbitě, než ostatní mise,“ popsal manažer projektu Mohsen Awádhí, v čem se mise Emirátů liší od svých předchůdců.

Mise k výročí

Sonda Naděje bude kolem Marsu obíhat po elipse, vzdálená od povrchu planety 20 až 43 tisíc kilometrů. Jeden oběh by měl trvat 55 hodin a celkem takto bude obíhat jeden marsovský rok, tedy asi dva pozemské.

Šest let po vzniku kosmické agentury chtějí Spojené arabské emiráty vyslat vesmírnou sondu na Mars

Číst článek

Další unikát je rychlost, s jakou projekt vznikl - Emiráty svou sondu k Marsu vysílají už 14 let po vzniku svého vesmírného programu. Příprava mise na Mars přitom typicky zabere nejméně 10 let, tamní program to stihl už za šest. Činit se vědci a inženýři museli i kvůli tomu, že k Marsu mají dorazit do prosince 2021.

A to je další specifikum. Zatímco jiné vesmírné programy soutěžily mezi sebou, mise Amal bojovala hlavně s časem. Vládcové ropných emirátů chtěli, aby sonda k Marsu doletěla do konce příštího roku, kdy země oslaví 50 let od svého vzniku.

Projektu výrazně pomohlo Japonsko a také americké univerzity, především v coloradském Boulderu a kalifornském Berkeley, emirátský vesmírný program ale zdůrazňuje, že na misi pracují výhradně arabští vědci a vědkyně. Má prý navázat na starou arabskou vzdělanost středověku a přeměnit Spojené arabsé emiráty v jedno ze světových center vesmírného výzkumu.

Start japonské rakety s družicí Spojených arabských emirátů je plánován na pondělních 06.58 místního času, v neděli v 23.58 středoevropského letního času. Předtím byl kvůli nepříznivému počasí už dvakrát odložen.

Zdeněk Novák, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme