Prach a horniny ze vzdáleného vesmíru úspěšně přistály na Zemi. Sonda pokračuje dál v cestě kosmem

Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, po celkem sedmileté misi úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět na Zemi ke zkoumání.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schránku se vzorky vypustila sonda OSIRIS-REx z oběžné dráhy. Tři minuty před původně plánovaným přistáním dosedla do vytyčené oblasti v poušti amerického státu Utah.

Na Zemi dorazí schránka se vzorky z planetky Bennu. Pomůže vědcům pochopit počátky Sluneční soustavy

Číst článek

Vzorky budou v pondělí převezeny do nové laboratoře v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu. V tomto komplexu jsou již umístěny stovky kilogramů měsíčních hornin, které před více než půlstoletím nasbírali astronauti z programu Apollo, napsala agentura AP.

Mise NASA umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka Bennu skládá, je ale i pohledem do hluboké minulosti z počátků Sluneční soustavy.

Sonda OSIRIS-REx odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. Před třemi lety pak předvedla několikahodinový velkolepý manévr, při kterém sestoupila z oběžné dráhy planetky Bennu a pomocí robotické paže sesbírala z povrchu planety výzkumný materiál.

Sonda se mezitím vydala na novou misi k planetce Apophis, která podle propočtů proletí okolo Země v roce 2029 ve vzdálenosti 32 000 kilometrů. Tato mise ponese název OSIRIS-APEX.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme