Napodruhé úspěšně. Společnost SpaceX vypustila do kosmu novou verzi rakety Falcon 9

Americká společnost SpaceX v pátek poprvé vyzkoušela novou verzi rakety Falcon 9. Nová verze rakety, označovaná jako Block 5, má plně otevřít možnosti opětovného využívání prvních raketových stupňů. Ta má v budoucnu létat s lidskou posádkou. Tentokrát na oběžnou dráhu vynesla bangladéšský satelit. Start z Kennedyho vesmírného centra na Floridě byl ve čtvrtek odložený.

Mys Canaveral (Aktualizováno: 22:59 11. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak potvrdil ředitel společnosti SpaceX Elon Musk v telefonické konferenci zveřejněné serverem AmericaSpace, jde o nejpokročilejší verzi rakety Falcon 9 s kormidly z titanu namísto hliníku, zatažitelnými přistávacími nohami a zvýšení tahu motorů.

VIDEO: Z Floridy odstartovala raketa s vesmírným teleskopem TESS. Má objevit tisíce exoplanet

Číst článek

Její první stupeň by podle něj mohl být během příštího roku znovu využitý pětkrát až desetkrát po sobě, což Musk považuje za velký mezník.

Doposud totiž společnost nepoužila první stupeň rakety pro let do kosmu více než dvakrát. Cílem je snížit cenu jednotlivých letů.

Novou verzi rakety chce SpaceX používat i pro lety s lidskou posádkou, první by se mohl uskutečnit ještě letos.

První stupeň rakety Falcon 9 úspěšně přistál na plošině:

SpaceX při dosavadních startech již úspěšně vyzkoušela opětovné použití prvního raketového stupně, ten však společnost nepoužila pro let do kosmu více než dvakrát. Konečná verze rakety v recyklaci prvního stupně ale přináší zásadní změny, neboť životní cyklus je ve variantě Block 5 předpokládán na sto startů, což cesty do kosmu zlevní.

SpaceX navíc k verzi Block 5 uvádí, že první stupeň bude k opětovnému použití připraven do 48 hodin od předchozího letu a že rozsáhlejší oprava prvního nosného stupně bude vyžadována vždy až po deseti startech.

Štěpán Sedláček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme