Vesmírná loď Dragon vyrazila zpět k Zemi. Astronauti byli půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici

Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) vyrazila zpět k Zemi vesmírná loď Dragon společnosti SpaceX, která má na palubě čtyři astronauty. Dva Američané, Rus a teprve druhý astronaut Spojených arabských emirátů mají k pobřeží Floridy dorazit v pondělí kolem šesté ráno SELČ.

Mezinárodní vesmírná stanice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané Stephen Bowen a Warren Hoburg, Rus Andrej Feďajev a astronaut Spojených arabských emirátů Sultán Nijadí na stanici strávili šest měsíců. Nijadí byl na stanici jako teprve druhý astronaut z arabského světa, před ním tam byl v roce 2019 jeho krajan Hazza Mansúrí, který tam strávil jen zhruba týden. Nijadí ale jako první arabský astronaut vystoupil do volného vesmíru.

Loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou na druhý pokus odstartovala k vesmírné stanici

Číst článek

„Děkuji všem, kteří nám pomohli splnit tuto historickou misi... Pracovali jsme tu jako jedna rodina... Šest měsíců vědeckého výzkumu na palubě Mezinárodní vesmírné stanici bylo neuvěřitelných,“ řekl dvaačtyřicetiletý Nijadí v pátek v rozlučce, kterou NASA vysílala živě.

Po celých emirátech před odletem visely elektronické billboardy, které odpočítávaly čas do Nijadího návratu. „Šťastnou cestu, Sultáne,“ stálo také na nich. Nijadí sdílel z vesmíru na sociální síti X (dříve Twitter) řadu vzkazů a videonahrávek a stal se pro celou svou vlast hrdinou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme