Společnost SpaceX chtěla zachytit kryt z vystřelené rakety. Spadl o několik set metrů vedle, přiznal Musk

Americké vesmírné společnosti SpaceX se téměř podařilo zachytit aerodynamický kryt oddělený z vrchního stupně vystřelené rakety. Podle výpočtů měl dopadnout do sítě natažené na lodi v Tichém oceánu. Nakonec se ale zřítil do vody o několik set metrů vedle. Na Twitteru to potvrdil vlastník společnosti Elon Musk.

Mys Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX připravená na start | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Polovinu z krytu ze špičky rakety se ale i tak podařilo vylovit a možná půjde znovu použít. Podle Muska je díl neporušený. Jeho cena překračuje v přepočtu 120 milionů korun a jeho opakované použití by tak dál zlevnilo lety raket Falcon 9. 

I přes neúspěch při jeho zachycení raketa Falcon 9 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu tři satelity. Jeden z nich je španělská družice PAZ s technikou pro pořizování radarových snímků Země pro vládu i komerční využití.

Další dva jsou testovací satelity pro vysokorychlostní připojení k internetu, které chce SpaceX spustit. Musk potvrdil, že oba prototypy úspěšně komunikují se Zemí.

Příště společnost SpaceX plánuje vylepšit systém pro zpomalení padajícího aerodynamického krytu.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme