Společnost SpaceX kvůli počasí odložila zkoušku nouzového přerušení letu. Raketa odstartuje v neděli

Soukromá americká vesmírná společnost SpaceX kvůli nepříznivému počasí odložila zkoušku nouzového přerušení letu pilotované kosmické lodi Crew Dragon, při které cíleně zničí nosnou raketu Falcon 9. Test, který se měl konat v sobotu, nyní firma plánuje uskutečnit v neděli.

Mys Canaveral (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosmická loď Crew Dragon s nosnou raketou Falcon 9 | Foto: Joe Rimkus Jr. | Zdroj: Reuters

Pokud systém, jehož úkolem je záchrana astronautů v případě havárie během startu, v tomto testu uspěje, bude moci SpaceX zahájit lety s posádkou. Firma, kterou založil známý podnikatel Elon Musk, již loni úspěšně podnikla demonstrační let s Crew Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), tehdy to ale bylo bez posádky.

Standing down from today’s in-flight Crew Dragon launch escape test attempt due to sustained winds and rough seas in the recovery area. Now targeting Sunday, January 19, with a six-hour test window opening at 8:00 a.m. EST, 13:00 UTC

11:01 – 18. 01. 2020

1872 16306

Při zkoušce odstartuje z kosmodromu na floridském mysu Canaveral plně natankovaná raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon jako v případě běžného orbitálního letu. Jakmile nosič dosáhne maximálního dynamického tlaku, což je okamžik, kdy je vystaven největšímu mechanickému namáhání, aktivuje se systém nouzového přerušení letu.

Znamená to, že se zastaví tah motorů rakety a aktivuje se osm motorů SuperDraco, které jsou součástí lodi Crew Dragon. S jejich pomocí se loď odpoutá od nosiče, odletí od něj do bezpečné vzdálenosti a poté na padácích dosedne na hladinu Atlantického oceánu.

K lodi po přistání v Atlantiku vypluje záchranné plavidlo jako v případě skutečné havárie. SpaceX má pro takovou mimořádnou událost vlastní loď s přistávací plochou pro vrtulník. Pomáhat se záchranou bude i letectvo Spojených států.

Raketa bude startovat v neděli | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme