VIDEO: SpaceX plní první armádní zakázku, raketa Falcon 9 vynesla na orbitu americkou družici

Z amerického Mysu Canaveral vzlétla raketa Falcon 9. Na oběžnou dráhu vynesla družici pro vojenský navigační systém. Je to poprvé, co společnost SpaceX plní zakázku americké armády. Agentura Reuters připomíná, že doteď měli monopol na takové projekty firmy Lockheed a Boeing. Firma investora Elona Muska usiluje rovněž o spolupráci s agenturou NASA. Momentálně se pokouší získat certifikát pro vypouštění pilotovaných letů

Mys Canaveral (Aktualizováno: 15:59 23. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa Falcon 9 nesoucí satelit GPS v hodnotě 500 milionů dolarů (více než 11 miliard korun) odstartovala ve 14.51 středoevropského času.

Satelit sestrojila firma Lockheed, píše agentura Reuters.

Další úspěch SpaceX. První stupeň rakety Falcon poprvé řízeně přistál v Kalifornii

Číst článek

„SpaceX musel start rakety několikrát odložit. Nejdřív chyběly některé součástky a pak mu bránilo špatné počasí. Na palubě rakety byla družice pro novou generaci navigačního systému,“ vysvětlil Radiožurnálu Dušan Majer z webu Kosmonautix.cz.

„Satelit, který by měl fungovat 15 let, je první z celkem 32, které Lockheed vyrábí pro program amerického letectva s názvem GPS III,“ přiblížil mluvčí firmy Lockheed Chip Eschenfelder.

Další družice GPS III by měla odstartovat v polovině příštího roku, zatímco ostatní jsou testovány v továrně v americkém Coloradu.

SpaceX se momentálně připravuje i na další projekt. Od agentury NASA chce dostat zakázku na přepravu astronautů. „Už v druhé polovině ledna by měla do vesmíru vyletět první kabina lodi Crew Dragon. V té ještě nebudou lidé, ona se připojí k Mezinárodní vesmírně stanici, ověří se, že všechny systémy jsou kompatibilní, a poté se vrátí na zem,“ dodal Majer.

vjb, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme