První ryze soukromá mise. Čtyřčlenná posádka v lodi od SpaceX míří na Mezinárodní vesmírnou stanici

Z Kennedyho vesmírného střediska na východě Floridy odstartoval let společnosti Axiom Space, který představuje první ryze soukromou misi na oběžnou dráhu podporovanou americkou vesmírnou agenturou NASA. Čtyřčlenná posádka v lodi od firmy SpaceX míří na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde hodlá strávit osm dní. Přílet je naplánován na sobotní brzké odpoledne středoevropského času.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start rakety Falcon 9 soukromé americké společnosti SpaceX.

Start rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Veze astronauty společnosti Axiom na Mezinárodní vesmírnou stanici. Jedná se o první ryze soukromou misi na oběžnou dráhu, kterou podporuje americká vesmírná agentura NASA. | Foto: Steve Nesius | Zdroj: Reuters

Start modulu Crew Dragon, který pro lety na Mezinárodní vesmírnou stanici používají i astronauti NASA, se dnes za ideálního počasí podařil po několika odkladech.

V prvních minutách letu vše probíhalo podle plánu a loď se brzy dostala do výšky asi 200 kilometrů nad zemský povrch, zatímco první část nosného systému po odpojení přesně dosedla na plošinu na moři. Čtyřčlennou posádku mise Ax-1 vede bývalý astronaut NASA Michael López-Alegría, který je zároveň viceprezidentem Axiom Space.

Raketa Falcon 9 do vesmíru vynesla českou družici. Je to velký úspěch, radují se vědci

Číst článek

Prostřednictvím této společnosti si cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici zaplatili Američan Larry Connor, Izraelec Eytan Stibbe a Kanaďan Mark Pathy, které Axiom Space na svém webu označuje jako podnikatele, investory a filantropy.

Mise Ax-1 je naplánovaná na deset dní, z toho osm na Mezinárodní vesmírné stanici. Posádka se tam chce věnovat různým vědeckým a komerčním aktivitám.

„Mezinárodní posádka Axiom tvořená čtyřmi soukromými astronauty provede během pobytu na vesmírné stanici přes 25 různých experimentů.

Data shromážděná za letu ovlivní chápání lidské fyziologie na Zemi i na orbitě a také posoudí užitečnost nových technologií,“ uvádí organizátoři letu.

Do své destinace má posádka dorazit 20,5 hodiny po startu. Spojení s vesmírnou stanicí je naplánované na sobotu ve 13.45 středoevropského času.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme