Raketa společnosti SpaceX odstartovala z Floridy. Na Mezinárodní vesmírnou stanici veze čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 firmy SpaceX ve středu večer místního času, tedy ve čtvrtek po 3.00 našeho času, odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral v americkém státě Florida. Podařilo se jí to po několika odkladech. K Mezinárodní vesmírné stanici vynese loď Crew Dragon se čtveřicí astronautů na palubě, uvedly agentury.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa společnosti SpaceX odstartovala z Floridy

Raketa společnosti SpaceX odstartovala z Floridy | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Posádku tvoří tři Američané - astronauti americké kosmické agentury NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová - a jeden Němec, astronaut evropské ESA Matthias Maurer.

Loď Crew Dragon se čtyřmi astronauty z vesmírné stanice bezpečně přistála do moře u Floridy

Číst článek

Start, přivítaný potleskem v řídící místnosti společnosti SpaceX, se uskutečnil ve 21.03 místního času, tedy ve čtvrtek ve 3.03 našeho času.

Do poslední chvíle byl nejistý kvůli nepříznivému počasí. Na Mezinárodní vesmírné stanici by astronauté měli dorazit v pátek v 1.10 našeho času, tedy po zhruba 22 hodinách letu.

Start rakety, původně plánovaný na konec října, byl několikrát odložen kvůli špatnému počasí a rovněž blíže nespecifikovaným zdravotním obtížím jednoho z astronautů.

Astronauti se kvůli zpoždění na Mezinárodní vesmírné stanici nestihli vystřídat s další čtyřčlennou posádkou, která stanici opustila již v pondělí. Stanici momentálně obývají dva Rusové a jeden Američan.

Jde o třetí operační misi na Mezinárodní vesmírnou stanici, kterou SpaceX pro NASA zajišťuje. Celkově je to popáté, co společnost Elona Muska vynesla lidi do vesmíru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme