SpaceX úspěšně pokračuje v budování sítě Starlink. Na oběžnou dráhu vynesla dalších 60 satelitů

Americká společnost SpaceX ve čtvrtek úspěšně dopravila na oběžnou dráhu jednadvacátou sérii šesti desítek satelitů sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Od začátku roku už do této sítě přibylo při pěti letech 310 aparátů, napsal web Spaceflight Now.

Mys Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká společnost SpaceX ve čtvrtek úspěšně dopravila na oběžnou dráhu jednadvacátou sérii šesti desítek satelitů sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi | Foto: Craig Bailey/FLORIDA TODAY | Zdroj: Reuters

Raketa Falcon 9 vzlétla s družicemi dopoledne opět z Mysu Canaveral, odkud už SpaceX letos startovala do vesmíru posedmé.

První stupeň rakety, pro který šlo už o šestý let, po vynesení nákladu do stanovené výše úspěšně přistál v Atlantiku na plující plošině „Of Course I Still Love You“. SpaceX k tomuto účelu používá střídavě dvě tato zařízení.

Se čtvrtečními 60 aparáty se celkový počet dosud vypuštěných satelitů sítě Starlink zvýšil na 1265. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo.

Funkčních družic je podle Spaceflight Now něco přes 1100, protože část jich už byla po selhání záměrně odstraněna a kolem dvou desítek dalších zřejmě čeká stejný osud.

Hlavním cílem projektu Starlink je lepší vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. SpaceX původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12 000 aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30 000 družic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme