Prototyp rakety společnosti SpaceX se při přistání roztrhl. ‚Marse, už jdeme,‘ klidnil situaci Musk

Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX při přistání na závěr cvičeného letu explodoval a roztrhl se. Ve čtvrtek o tom informují agentury. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že loď už za šest let dopraví lidskou posádku na Mars.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX při přistání na závěr cvičeného letu explodoval a roztrhl se | Foto: Gene Blevins | Zdroj: Reuters

Ocelová raketa Starship v délce 50 metrů a o průměru devíti metrů odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica a její let trval něco přes šest a půl minuty a neprovázely ho žádné mimořádné události.

Mířila do výšky 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech. Nicméně při dopadu ji zachvátily plameny, praskla.

Agentura AP uvádí, že Elon Musk se snažil mírnit očekávání provázející tento cvičný test, šance na úspěch odhadoval na jednu ku třem. „Marse, už jdeme,“ napsal ve čtvrtek navzdory nevydařenému závěru letu.

Mars, here we come!!

00:08 – 10. 12. 2020

50056 640111

O den dříve start lodi zablokovaly automatické systémy motoru, když na odpočítávacím zařízení zbývalo pouhé 1,3 vteřiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme