Obavy vědců se nenaplnily. Vysloužilý satelit a odhozená raketa se na oběžné dráze nesrazily

Vysloužilý satelit se v pátek na oběžné dráze patrně minul se zbytkem rakety. S odvoláním na sdělení americké společnosti LeoLabs, která pohyb satelitů na nízké oběžné dráze monitoruje, o tom informoval zpravodajský web BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysloužilý satelit se v pátek na oběžné dráze patrně minul se zbytkem rakety (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Kolizi třetího stupně čínské rakety Čchang-čeng (Dlouhý pochod) vypuštěné v roce 2009 a nefunkčního navigačního satelitu Parus sovětské výroby, který Zemi obíhá od roku 1989, LeoLabs předpovídala s dvacetiprocentní pravděpodobností na 03.00 SELČ. V pátek však společnost uvedla, že nezaznamenala nad Antarktidou úlomky, které by při střetu vznikly.

No indication of collision. 👍

CZ-4C R/B passed over LeoLabs Kiwi Space Radar 10 minutes after TCA. Our data shows only a single object as we'd hoped, with no signs of debris.

We will follow up in the coming days on Medium with a full in-depth risk assessment of this event!

03:51 – 16. 10. 2020

1281 5131

Oba aparáty dohromady váží téměř tři tuny. Podle propočtů LeoLabs se měly přiblížit do vzdálenosti 25 metrů či méně. Jiní experti však předpovídali, že se objekty minou v mnohem větší vzdálenosti. Podle astrofyzika Moriby Jaha se objekty měly minout ve vzdálenosti zhruba 70 metrů. K podobnému závěru došla také uznávaná společnost Aerospace Corporation.

Úklid kolem Země: Češi chtějí na oběžné dráze hledat i velmi drobné kosmické smetí

Číst článek

Při rychlosti 14,66 kilometru za sekundu by přitom jakákoliv kolize byla katastrofická, jelikož by při ní mohly vzniknout desetitisíce úlomků, které by se dlouho pohybovaly ve výšce skoro 1000 kilometrů nad zemí, píše BBC.

Astrofyzik Jonathan McDowell na twitteru napsal, že důsledky srážky by byly velice vážné, protože úlomky letící rychlostí téměř 30 000 kilometrů v hodině mohou ohrozit družice, ale i vesmírné lodě a astronauty.

Poslední velká kolize na oběžné dráze se stala v roce 2009, kdy se srazily americký komerční telekomunikační satelit Iridium s nefunkční ruskou družicí. Při srážce vzniklo několik tisíc úlomků. Letos v lednu se k sobě kriticky přiblížily nefunkční astronomický teleskop IRAS a experimentální družice GGSE-4 patřící americkému letectvu, nakonec se ale nesrazily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme