Vulkán ze Star Treku existuje. Vědci našli planetu tam, kde ji ‚předpověděli‘ tvůrci seriálu

Domovská planeta prvního důstojníka vesmírné lodi Enterprise Spocka existuje i v reálném světě. Astronomové planetu Vulkán ze Star Treku objevili přesně v místě, kam ji umístili tvůrci kultovního seriálu. Její část může být i obyvatelná.

Hvězda HD 26965 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Planeta (ilustrační foto) | Foto: Jonny Lindner | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Planeta obíhá hvězdu podobnou Slunci s formálním označením HD 26965. Nachází se v souhvězdí Eridanu asi 16 světelných let od Země. Astronomové objev planety oznámili v časopise Královské astronomické společnosti.

První turista u Měsíce. Společnost Elona Muska vyšle zatím neznámého pasažéra na dlouhý let

Číst článek

Planeta má atmosféru a nachází se v takzvané obyvatelné zóně, což znamená, že tam může být voda v kapalné formě a tím pádem by tam mohl vzniknout i život, jak ho známe. Háček spočívá v tom, že jedna strana planety je nejspíš trvale otočená k hvězdě, takže je tam hodně teplo.

Ale jak televizi NBC napsal jeden z objevitelů - odvrácená strana by obyvatelná být mohla a život navíc může existovat i v podzemí - ostatně Vulkánci ze Star Treku přebývají v jeskyních.

Planeta zatím nese formální označení podle své hvězdy - HD 26965b. Objevitelé ale chtějí napsat Mezinárodní astronomické unii, aby vybrala jméno Vulkán. Zdůvodňují to i tím, že právě Star Trek a další podobné seriály přiměly spoustu lidí, aby se o takzvané exoplanety - tedy planety mimo Sluneční soustavu - zajímali.

V americkém seriálu Star Trek se planeta Vulkán, domov jednoho z hlavních hrdinů jménem Spock, nachází u hvězdy 40 Eridani A, která je od Slunce vzdálená pouhých 16 světelných let.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme