Prototyp rakety Starship má za sebou první úspěšný let. Vylétl do deseti kilometrů a ‚předpisově‘ přistál

Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX Elona Muska po čtyřech předchozích neúspěších zvládl první testovací let, včetně dosednutí, informovala ve čtvrtek agentura AP. Tato raketa má v budoucnu mimo jiné dopravovat lidi na Mars.

Brownsville (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX Elona Muska po čtyřech předchozích neúspěších zvládl první testovací let, včetně dosednutí | Foto: Gene Blevins | Zdroj: Reuters

Předchozí zkušební lety skončily výbuchem před, během nebo krátce po dosednutí v jihovýchodním cípu Texasu nedaleko města Brownsville.

Tentokrát ovšem vylepšená verze rakety ve tvaru náboje vystřelila z vývojového a testovacího areálu firmy SpaceX v Boca Chica do výšky více než 10 kilometrů nad Mexický záliv, pak se převrátila a klesala nejprve v horizontální poloze a přesně na dosednutí se dostala do vertikální polohy.

„Starship přistála!“ oznámil komentátor testovacího letu. Požár, který se rozhořel u základny rakety, se podařilo rychle uhasit a raketa s označením SN15 po šestiminutovém letu zůstala stát. Podle Muska bylo přistání „předpisové“.

Starship landing nominal!

00:37 – 06. 05. 2021

32315 335314

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme